10 korzyści, jakie daje nam uśmiech

uśmiech
 
Uśmiech jest potęgą, o której często zapominamy lub wręcz nie dostrzegamy. Wydaje się on czymś tak naturalnym, że nie poświęcamy mu należytej uwagi. Tymczasem z częstego uśmiechania się płynie całe mnóstwo korzyści! My jesteśmy zdania, że każdego dnia warto robić jak najwięcej tego, co wywołuje uśmiech na naszych twarzach - tak w wielkim skrócie brzmi nasza SMILEOSOPHY, którą kierujemy się w życiu oraz w pracy z innymi ludźmi. Dlaczego uważamy uśmiech za tak ważny element codzienności?
 
Psycholodzy badający tematykę emocji (Ekman, Plutchnik) są zgodni co do tego, że radość jest jedną z emocji podstawowych. W związku z tym, jak dowiódł Paul Ekman, jest ona tak samo rozumiana i wyrażana praktycznie na całym świecie - poprzez uśmiech, a ten - jak każdy z nas na pewno nie raz słyszał - jest zaraźliwy i rzeczywiście są na to dowody.  Uśmiech związany jest z uwalnianiem dopaminy, która wprowadza nas w dobry nastrój. Co więcej, gdy druga osoba dostrzeże nasz uśmiech, może to spowodować uwolnienie dopaminy również w jej mózgu, co skutkuje... jej uśmiechem! Badania na Uniwersytecie Dakota dowiodły, że ponad połowa badanych odpowiada uśmiechem na uśmiech.
Wyróżniamy dwa rodzaje uśmiechu - wymuszony, inaczej towarzyski oraz szczery, spontaniczny - tzw. uśmiech Duchenne'a (od nazwiska francuskiego neurologa, który wyróżnił oba te rodzaje). Pierwszy z nich angażuje wyłącznie dolną część twarzy - mięśnie jarzmowe. Drugi natomiast komunikowany jest również oczami, w czym bierze udział mięsień okrężny - sprawca "kurzych łapek". Różnica pomiędzy oboma rodzajami uśmiechu jest wyraźna i czytelna dla każdego człowieka. Ponadto, oceniając innych na podstawie mimiki i ekspresji, automatycznie przypisujemy im pewne cechy interpersonalne. Z tego względu tak ważna w codziennym życiu jest świadomość tego, co wyrażamy i komunikujemy poprzez wyraz twarzy. A korzyści płynące z uśmiechania się są nie do przecenienia!
 

1. UŚMIECH WPRAWIA W DOBRY NASTRÓJ

Napisałyśmy o tym kilka linijek wcześniej, ale warto się powtórzyć - radość wywołuje uśmiech, a uśmiech radość. To pewnego rodzaju reakcja wiązana - im więcej się uśmiechamy, tym bardziej jesteśmy zadowoleni, a im bardziej jesteśmy zadowoleni, to - no właśnie. :) Ma to związek z naszą fizjologią, ze wspominaną już wcześniej dopaminą oraz koktajlem endorfin i serotoniny. Mechanizm ten działa i warto z niego korzystać. Jeżeli czujecie, że zbliża się kiepski nastrój, spróbujcie się kilka razy uśmiechnąć, choćby sami do siebie - jest spora szansa, że odgonicie negatywne emocje.
 

2. UŚMIECH MOŻE REDUKOWAĆ STRES I POMAGAĆ SIĘ ZRELAKSOWAĆ

Istnieją badania wskazujące, że gdy ludzie szczerze (tzn. oczami i ustami) uśmiechają się w sytuacjach stresowych, ostatecznie są mniej zdenerwowani i szybciej się uspokajają niż osoby, które tego nie robią. Dobrze jest połączyć uśmiech z wyprostowaną pozycją ciała i głębokimi, spokojnymi oddechami - efekt będzie jeszcze lepszy.
 
 
uśmiech
 

3. GDY SIĘ UŚMIECHAMY, LEPIEJ WYGLĄDAMY

Sprawa jest prosta - uśmiech dodaje nam atrakcyjności. Kiedy jesteśmy uśmiechnięci, zazwyczaj dobrze się czujemy, jesteśmy zadowoleni i zrelaksowani. To przekłada się na mowę ciała i wyraz twarzy. Dodatkowo wydajemy się młodsi! Badania Voelkle, Ebnera i innych dowiodły, że osoby uśmiechnięte są średnio oceniane na młodsze o dwa lata niż w rzeczywistości. Neutralny wyraz twarzy nie zapewnia tego efektu. Może to być związane z faktem, że młodość ogólnie rzecz biorąc kojarzy się z pozytywnymi uczuciami, więc radosna twarz może zmylić obserwującą nas osobę, która oceni nasz wiek na nieco niższy (co też nie zawsze musi być zaletą - może dlatego młodzi ludzie na wysokich stanowiskach bywają tacy poważni? ;) ).
 

4. UŚMIECH DODAJE PEWNOŚCI SIEBIE

Pozytywne nastawienie sprawia, że czujemy się pewniej i chętniej podejmujemy się wyzwań czy nowych zadań. Sprawia to, że inni również nastawiają się pozytywnie, bo jak już wspominałyśmy...
 

5. UŚMIECH JEST ZARAŹLIWY!

Naprawdę, spróbujcie. Wiele prawdy zawartej jest w słowach "keep on smilin' and the whole world smiles with you" (uśmiechaj się, a cały świat będzie uśmiechał się z Tobą), jak śpiewał Louis Armstrong.
 

6. BUDUJE POZYTYWNĄ ATMOSFERĘ

Ciężko stworzyć optymistyczny nastrój z grymasem niezadowolenia na twarzy... Uśmiech potrafi obrócić niewygodną sytuację w żart albo rozładować napiętą atmosferę. Daje pozytywny sygnał do współpracy, ułatwia też zbudowanie zaufania u drugiej osoby.
 
uśmiech
 

7. WZMACNIA EFEKTYWNOŚĆ

Jak wspomniałyśmy wcześniej, uśmiech może zredukować stres, a jednocześnie poprawić naszą pewność siebie. Przekłada się to na poczucie wewnętrznej mocy - chcemy i możemy więcej! W stanie lekkiego pobudzenia organizmu dostrzegamy więcej szczegółów, dzięki czemu możemy lepiej rozwiązywać stawiane przed nami zadania i czujemy się bardziej zmotywowani do osiągnięcia celu.
 

8. MOBILIZUJE DO DZIAŁANIA

Gdy jest nam ciężko albo mamy po prostu chwilowy kryzys, uśmiech otrzymany od bliskiej lub ważnej dla nas osoby, połączony z dobrym słowem, potrafi zdziałać cuda i zmobilizować nas do pokonania trudności. Jedna z nas doświadczyła tego ostatnio na pokrytym śniegiem i lodem górskim szlaku - bez uśmiechniętego wsparcia byłoby naprawdę ciężko.
 

9. UŚMIECH WYDŁUŻA ŻYCIE!

Liczne badania wskazują, że ludzie, którzy dużo się uśmiechają (mamy na myśli zwłaszcza uśmiech Duchenne'a) dłużej cieszą się dobrym zdrowiem. Związane jest to z faktem, że uśmiechanie się obniża ciśnienie krwi i wspomaga układ odpornościowy. Ponadto ułatwia nawiązywanie i budowanie pozytywnych więzi, co również znacząco przekłada się na jakość życia, a tym samym może mieć wpływ na jego długość.

10. WZMACNIA SATYSFAKCJĘ I SAMOŚWIADOMOŚĆ

Poświęcając czas na siebie i swój rozwój, lepiej poznajemy samych siebie, a dzięki temu łatwiej jest nam zapanować nad swoimi emocjami, regulować nastrój i dbać o jak najwięcej radości oraz uśmiechu w życiu codziennym. Skupianie się na tym, co dobre, co pozytywne, wywołuje uśmiech, a wtedy jesteśmy bardziej efektywni i zmobilizowani... Dlatego właśnie uważamy uśmiech zarówno za drogę, jak i cel rozwoju osobistego.
 
Mamy nadzieję, że przekonałyśmy Was, że warto uśmiechać się jak najwięcej i jak najczęściej! A może Wy znacie jeszcze więcej korzyści, jakie daje nam uśmiech? Koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach :)
 
 
 
Facebookgoogle_pluslinkedinmail

4 Odpowiedzi

  1. Gratuluję startu, powodzenia!

  2. Nawet samo czytanie o uśmiechu wywołuje uśmiech :) haha świetny wpis!

Zostaw Komentarz