12 sposobów na przekuwanie planów w działanie

Tylko jak zacząć..? Jeżeli zdarza Ci się mieć z tym problem, poniżej 12 wskazówek, które mogą pomóc.

1. Wypisz kroki milowe

Podziel swój plan na „baby steps” – małe kroki i „zjedz słonia po kawałku”. Nie da się zrobić wszystkiego na raz, ale gdy podzielisz zadanie na mniejsze części okazuje się, że jest ono wykonalne. Warto zacząć od „kroków milowych” – przełomowych momentów, wydarzeń, które znacząco zbliżają Cię do osiągnięcia planowanego celu. W dalszej kolejności podziel te powstałe etapy na mniejsze kroki, które z łatwością możesz realizować i „namacalnie” widzieć efekty.

2. Znajdź sojuszników

Znajdź osoby, które mają podobne plany jak Ty, podobne cele, podobny sposób działania. Możecie się nawzajem zainspirować, motywować do dalszego działania. Nawet, jeżeli nie będziecie współpracować, wzajemne dzielenie się postępami też jest motywujące. Ciekawym przykładem – jednym z lepszych – jest profil fb Ewy Ch., na którym setki kobiet codziennie dzielą się swoimi trudnościami, sukcesami, wzajemnie się motywują i wspierają. To potwierdza też tezę, że łatwiej czasami znaleźć wsparcie wśród nieznajomych. Na fb jest mnóstwo grup, także bardziej zamkniętych, prywatnych – na pewno każdy znajdzie tam swoje grono.

3. Zobowiąż się, zadeklaruj się komuś.

Jak już pisałyśmy w artykule jak się zmotywować do realizacji postanowień i celów, dla wielu osób duże znaczenie ma zobowiązanie się wobec kogoś. Wybierz kogoś, na czyjej opinii Ci zależy, kogo nie chcesz zawieść i co jakiś czas zdawaj mu relację z postępów. A jeśli Tobie wystarczy „raportowanie” do siebie samego – pisz dziennik z codziennych postępów!

4. Zwizualizuj nie tylko cel, ale i drogę dojścia do celu

Bardzo ważne jest, by umieć wyobrazić sobie cel, jednak to trochę za mało, by zmotywować się do działania – zwłaszcza długotrwałego. Polecamy więc wyobrazić sobie również, jak ma wyglądać droga dojścia do tego celu i co może się po drodze wydarzyć. Przejście tej drogi „w głowie” sprawia, że jest nam łatwiej wystartować. Opuszcza nas lęk przed nieznanym, a sama wizja drogi towarzyszy nam podczas kolejnych działań i ułatwia podejmowanie dalszych wysiłków.

5. Spróbuj przewidzieć możliwe trudności.

Przy okazji wyobrażania sobie drogi, przemyśl, jakie mogą być największe przeszkody w realizacji planu. Zastanów się, jakie ma słabe punkty i co możesz zrobić już teraz, żeby im zaradzić – poszukać wsparcia, dowiedzieć się czegoś więcej, itp. Dzięki temu zminimalizujesz poziom stresu i będziesz przygotowany na zmierzenie się z przeszkodami. Możliwe, że uda Ci się zapobiec sytuacjom „bez wyjścia” i nie porzucisz planu, gdy coś Ci się nie uda.

6. Spójrz dalej!

Gdy już masz swój cel, drogę i wiesz, co złego może Cię spotkać, zastanów się jakie korzyści wypłyną z realizacji Twojego planu. Pomyśl o korzyściach bezpośrednich, ale także tych, które pojawią się dopiero po jakimś czasie. Jak zmieni się Twoje życie, jak będziesz się wówczas czuł, co zmieni się wokół Ciebie, gdy osiągniesz zamierzony cel.

7. Codziennie jakiś czas poświęcaj TYLKO na to

Ustal sobie czas, który codziennie poświęcasz na realizację kolejnych małych kroków. Jest w tej chwili całe mnóstwo aplikacji, które mogą Ci w tym pomóc. Same korzystamy i bardzo sobie to cenimy. :)

8. Nadaj priorytety

Zastanów się, co jest dla Ciebie najważniejsze. Tak poustawiaj inne sprawy, żeby Ci nie przeszkadzały w realizacji tego, co sobie zaplanowałeś. Rób listy zadań i każdy dzień zaczynaj od działań, które mają największe znaczenie dla realizacji Twojego planu, np. wstawaj wcześniej, bo wtedy masz więcej energii niż po pracy. I nie bój się zrezygnować z czegoś innego na rzecz tego nowego!!!

9. „Ostrz piłę”

Nie zapędź się! Dobrze jest mieć plan i być systematycznym w jego realizacji. Warto jednak pamiętać o tym, ze każdemu potrzebny jest odpoczynek. Tak, jak pisał Sean Covey „trzeba ostrzyć piłę”. Tępa czy przegrzana piła niczego nie zetnie. Tak samo Ty, jeżeli będziesz przemęczony, nie będziesz w stanie działać, a dodatkowo możesz być zniechęcony. Daj sobie czas na odpoczynek, relaks i ładowanie baterii.

10. Wyznacz sobie nagrodę

Samo osiągnięcie celu jest nagrodą, ale nagradzaj się też drobnymi rzeczami po zrealizowaniu kolejnych kroków (zrób sobie dobrą kolację albo wybierz się do restauracji, idź do kina, itp.).

11. Miej swoją „przypominajkę”

Spróbuj zrobić lub znaleźć coś, co codziennie będzie Ci przypominało o planie i o tym, co chcesz zrobić. Jednocześnie będziesz w stanie obserwować postępy i widzieć, ile już zrobiłeś. To może być jakaś aplikacja, to może być zwykły kalendarz, albo po prostu kartka, na której odznaczasz realizację kolejnych kroków. Na przykład taka, jaką proponujemy poniżej. Jeśli przypadła Ci do gustu, pobierz tutaj.

12. Po prostu zacznij  

Ważne jest pozytywne nastawienie i marzenie o tym, co chcemy osiągnąć, ale z samych marzeń niestety jeszcze nic nie wynika. Od samego myślenia nic się nie wydarzy. Dlatego musisz po prostu zabrać się do roboty! Najlepiej już teraz. :)

Trzymamy kciuki!

 

mój plan działania

.

Facebookgoogle_pluslinkedinmail

8 Responses

 1. To sama prawda:) Choć znam wielu na których nic nie działa i co gorsze nie mają na przykład wyrzutów sumienia, gdy komuś coś obiecają i w ostatecznym rozrachunku nie dotrzymają słowa…Nigdy tego nie rozumiałam, bo na mnie działa głównie moja własna korzyść, lub zobowiązanie. Dla mnie dane komuś słowo jest niepodważalne i czasem wolę „zawalić” coś z własnych spraw, niż złamać obietnicę:P

  • Gaba, rozumiemy Cię doskonale. Też nas razi, gdy ktoś nie dotrzymuje słowa. Ale ludzie są różni… Dobrze znać samego siebie i wiedzieć, co działa najlepiej na nas samych – tak, jak Ty to wiesz. :) I nie zobowiązywać się do czegoś, gdy z góry wiemy, że szanse na realizację obietnicy są bliskie zera.
   Dziękujemy za komentarz i pozdrawiamy!

 2. Spadł mi z nieba ten artykuł :) dosłownie przed chwilą spisałam sobie, co chcę po kolei osiągnąć w mojej działalności online. Zapisuję sobie tę stronę, żeby pamietać JAK. Pozdrawiam!

  • Kasiu bardzo nam miło i cieszymy się, że trafiłaś do nas w takim momencie! Daj znać, jak u Ciebie sprawdziły się nasze wskazówki :) Pozdrawiamy i życzymy powodzenia!

 3. Hej! Twój artykuł przypomniał mi, jak ważne jest rozkładanie swojego celu na mniejsze działania. Jestem strasznie niecierpliwa i chciałabym wszystko osiagnąć od razu. A tak się nie da. Pozdrawiam

  • Cześć Madzia! Tak się nie da, to prawda. Nam również czasami bywa ciężko, bo chcemy już i teraz, natychmiast wszystko zrobić. Na szczęście cierpliwości można się nauczyć, a metoda małych kroków pozwala na tyle szybko widzieć rezultaty, że jest to motywujące. :) Pozdrawiamy!

 4. Tak, właśnie to przystąpienie do działania jest mocno warunkujące, inaczej zawsze możemy bujać w planach, domysłach, chęciach. Przystępując do wdrożenia czegoś mamy już nieraz gotowe scenariusze, a niekiedy właśnie wtedy zaczynają się nam one krystalizować. :)

  • Zwróciłaś uwagę na bardzo istotną kwestię – zatrzymania się na etapie chęci i planów, do czego dochodzą często różnego rodzaju wymówki. A przecież nic samo się nie zrobi! ;)

Zostaw Komentarz