Jak spędzić dodatkowy wolny dzień – 10 niecodziennych sposobów

10 sposobów na wolny dzieńWolny dzień lub weekend dla każdego z nas oznacza coś innego. Dla jednych jest to czas na nadrobienie zaległości z całego tygodnia, dla innych – czas odpoczynku. Bywa i tak, że nie wiemy co z robić z wolnym czasem. A wystarczy nawet jeden dodatkowy, wolny dzień, by zrobić coś zupełnie innego, co może naładować Cię energią na dłużej. Mamy dla Ciebie 10 wskazówek, które pozwolą wykorzystać wolny dzień w może bardziej niecodzienny sposób, ale za to taki, dzięki któremu np. dowiesz się czegoś więcej o sobie, swoich bliskich czy swojej okolicy.

1. Popatrz na swoje miasto jak turysta

Wybierz się w takie miejsca, których jako stały mieszkaniec nie odwiedzasz. Może to być muzeum, wystawa. Jeżeli mieszkasz w dużym mieście, możesz też odwiedzić dzielnicę w tej części miasta, w której nigdy nie bywasz. A równie dobrze może to być ścisłe centrum lub zabytkowa część miasta, którą często się przechadzasz. Być może traktujesz to miejsce jak coś, co tam po prostu jest. Nigdy nie rozglądasz dookoła, nie zastanawiasz się, czy kryje się za tymi miejscami jakaś historia – a z pewnością tak jest! Spróbuj spojrzeć na okolicę tak, jakbyś odwiedzał ją tylko na chwilę. Rozglądaj się!

Nasza rada: poruszaj się komunikacją miejską albo na własnych nogach. Tym sposobem masz szansę poznać nowe zakątki i autentycznie poczuć klimat danego miejsca. I śmiało rób zdjęcia, zatrzymuj w kadrze miejsca i chwile, które Cię urzekną. Jakbyś rzeczywiście był w danym miejscu tylko przejazdem.

 

10 sposobów na wolny dzień

2. Zrób to, co dotychczas odkładałeś

Każdy z nas ma coś takiego, czego w ogóle nie chce i nie znosi robić. Wszelkie subiektywnie straszne i okropne czynności, które wciąż odkładamy „na potem”. W końcu weekend można spędzać o wiele przyjemniej… Dlatego bonusowy wolny dzień wykorzystaj na to, by zrobić wszystko to, co musisz zrobić, a co nie sprawia Ci absolutnie żadnej przyjemności. Najlepiej zacznij wcześnie rano. Skończ jak najszybciej możesz, wyrzuć z pamięci i zapomnij! I ciesz się pozostałą resztą dnia.

3. Spotkaj się z kimś, kogo dawno nie widziałeś

W tym miejscu zachęcamy do przeczytania artykułu o tym, dlaczego warto wychodzić z inicjatywą. Jeżeli kogoś dawno nie widziałeś, zaproponuj spotkanie. Ty zaproponuj – nie czekaj, aż ktoś inny się do Ciebie odezwie! Nawet jeżeli ktoś Ci odmówi – nie przejmuj się. Zawsze możesz skontaktować się z kimś innym, ale tej osobie dałeś już znak, że o niej myślisz. A może podejmij wyzwanie, wyjdź z inicjatywą do jak największej grupy osób i zorganizuj spotkanie w szerszym gronie?

4. Zrób tablicę inspiracji

To świetny sposób na wolny dzień. Stwórz tablicę, na której zaznaczysz swoje marzenia, miejsca, które chcesz zobaczyć, zobrazujesz cele, które chcesz osiągnąć… Niech to będą nawet marzenia i cele bardzo odległe – bądź odważny! Ważne – spróbuj to zwizualizować. Stosuj więcej obrazów i rysunków, niż konkretnej treści. Wykorzystaj zdjęcia i pojedyncze hasła, które będą esencją tego, jakie myśli i emocje Ci towarzyszą.

Taką tablicę możesz stworzyć np. na Pinterest, ale możesz również puścić wodze fantazji, włączyć kreatywność i zrobić namacalną tablicę, którą będziesz mógł postawić czy zawiesić w widocznym miejscu. Nawet, jeżeli nie zrealizujesz danego marzenia czy celu, być może sama droga do niego pokaże Ci coś nowego, nauczysz się czegoś, lepiej poznasz samego siebie.

 

10 sposobów na wolny dzień

5. Leniuchuj cały dzień – w końcu możesz!

Nie rób nic! Nie planuj tego dnia. Wstań rano i zobacz co czujesz, że masz ochotę zrobić. Nie miej wyrzutów sumienia, jeżeli masz ochotę tylko na to, aby nie robić nic :) Chcesz spać do 11, a potem do 15 paradować w piżamie? Czemu nie! Nie lubisz gotować i najchętniej nie przyrządzałbyś nawet śniadania? Tego dnia zjedz każdy posiłek na mieście. Naprawdę warto wrzucić czasami na zupełny luz.

Najważniejsze: pod koniec dnia absolutnie nie dopuszczaj do siebie myśli, że zmarnowałeś dzień, bo nic nie zrobiłeś. Zrobiłeś być może to, co było Ci w danej chwili najbardziej potrzebne – po prostu odpoczywałeś. Patrz na to w taki właśnie sposób. A dla całkowitego lenistwa i relaksu, nie patrz tego dnia na zegarek.

6. Spróbuj czegoś nowego

Tego dnia wybierz zupełnie inne miejsca niż te, które zazwyczaj odwiedzasz. Zjedz coś innego niż to, na co decydujesz się najczęściej. Każdy z nas zazwyczaj chodzi do tych samych miejsc, zamawia w restauracjach podobne potrawy, pije w każdym miejscu podobną kawę. Przyczyna jest prosta: lubimy to, co znamy. Czasami warto jednak się przełamać i spróbować zupełnie czegoś innego.

Decyduj spontanicznie, nie wyszukuj opinii w internecie. Jeżeli Twoją uwagę przykuje jakaś witryna, menu przed lokalem albo po prostu zapach pysznego ciasta dobiegającego ze środka – wejdź! Nie omijaj i nie szukaj dalej. Może okaże się to Twoim nowym ulubieńcem? A jeżeli nie – trudno! Przynajmniej będziesz miał swoją własną opinię.

7. Wybierz się za miasto i poznaj najbliższe okolice

Znów zachęcamy do bycia turystą. Tym razem nie w swoim miejscu zamieszkania, ale w pobliżu. Na pewno w okolicy są miejsca, w których jeszcze nie byłeś – urokliwy ryneczek w pobliskiej miejscowości, odrestaurowany zamek, jezioro… Często szukamy na mapie odległych miejsc, a nie znamy tego, co nas bezpośrednio otacza. Warto poznawać do, co jest dookoła nas i zwiedzać nie tylko międzykontynentalnie, ale również lokalnie ;)

10 sposobów na wolny dzień

8. Zrób sobie dzień bez komórki i internetu – totalnie offline!

Naszym zdaniem to może być prawdziwe wyzwane! Wstając rano, komórkę zostaw przy łóżku i poczuj się jak +/- 15 lat temu ;) To może być bardzo ożywcze! Np. zorganizuj sobie ewentualne spotkania dzień wcześniej, ustal miejsce, czas i tego się trzymaj. To również szansa na praktykowanie uważności – gdy nie będziesz miał ze sobą smartphone’a, który potrafi podkradać mnóstwo uwagi, skupisz się na wszystkim innym, co Cię otacza. Lub, co ważniejsze, na osobie, z którą spędzasz daną chwilę.

9. Zaplanuj wieczór na bliższe poznanie

Zorganizuj spotkanie ze znajomymi, na którym myślą przewodnią jest poznanie siebie bliżej i/lub spojrzenie na siebie z innej strony. Można wykorzystać do tego gry towarzyskie oparte na rozmowie, albo przygotować taką zabawę samemu. Wystarczy przygotować np. karteczki z pytaniami, które będziecie kolejno losować. Możesz ustalić temat przewodni rozmów, jak wspomnienia z dzieciństwa czy ulubione filmy, książki, których treść najwięcej znaczyła dla każdego z Was. Takie spotkanie może być wspaniałą okazją, by dowiedzieć się o sobie czegoś więcej. Kto wie, może spodoba Wam się na tyle, że Twoja inicjatywa przerodzi się w cykliczne wydarzenie?

10. Pomóż, zrób coś dla kogoś innego!

Spędź ten dzień nie wokół siebie i swoich celów czy pomysłów – poświęć ten dodatkowy czas wolny komuś innemu. To mogą być bardzo proste rzeczy, np. odwiedzenie swoich dziadków, pomoc komuś w posprzątaniu mieszkania, zrobienie zakupów dla schorowanej sąsiadki. A może po prostu spędzenie dnia ze znajomą osobą, która potrzebuje towarzystwa. Skieruj swoją uwagę tego dnia na innych – pomyśl, jak możesz im uprzyjemnić im czas.

Jesteśmy przekonane, że pod koniec dnia poczujesz, że wspaniale spędziłeś czas i poczujesz się lepiej, mimo że nie zrobiłeś nic dla siebie. Inni ludzie potrafią dać nam niesamowitą energię. Prawie na pewno każdy z nas ma gdzieś blisko siebie taką osobę, której może jakoś pomóc. Czasami zwyczajne spędzenie z kimś czasu lub wsparcie w prostych sprawach może być czymś bardzo cennym dla drugiej osoby.

 

Niewykluczone, że wykorzystując któryś z powyższych sposobów na dodatkowy wolny dzień, spojrzysz inaczej na zwykłe weekendy i przekonasz się, że można czas spędzać na wiele różnych sposobów. Chętnie poznamy też Twoje sposoby i wskazówki na niecodzienne spędzanie wolnego czasu – podziel się z nami w komentarzach, będzie nam bardzo miło!

I raz jeszcze zachęcamy – w taki dzień nie patrz ciągle na zegarek. Nie planuj. Po prostu bądź, dla siebie i innych. Bez harmonogramu.
.
Facebookgoogle_pluslinkedinmail

Zostaw Komentarz