Jak spędzić urlop bez stresu? Proste wskazówki.

Jak spędzić urlop bez stresu?Stres jest wszechobecny i obecnie ciężko znaleźć kogoś, kto w ogóle go nie odczuwa. Większość z nas doświadcza go niemal każdego dnia i niestety zazwyczaj jest to ten negatywny stres (jeśli nie wiesz o jego pozytywnych skutkach, koniecznie przeczytaj ten artykuł). Lato, urlop i wakacje są idealne do tego, by nad nim zapanować. To najlepszy czas na relaks, wyciszenie lub aktywne spędzanie czasu. Tymczasem urlopy często przysparzają nam dodatkowych nerwów. Jeżeli wyjeżdżamy, często przed podróżą ogarnia nas gorączka przygotowań, rozmyślań i planowania. A najważniejsze jest takie zaplanowanie i spędzenie urlopu, aby pozwolił nam osiągnąć lepsze samopoczucie.

Nie warto więc pozwolić, by stres przejął nad nami kontrolę i wpływał na nasz nastrój podczas wakacyjnych chwil. Warto natomiast znać proste techniki do zastosowania w każdym miejscu, w każdym momencie, by móc szybko przywrócić wewnętrzną harmonię. Poniżej przedstawiamy Wam kilka sposobów na urlop bez stresu.

Nie stresuj się tym, na co nie masz wpływu

Gdy utkniesz w korku na autostradzie, w drodze na Hel albo od 3 godzin czekasz na lotnisku na spóźniony samolot wraz z setką innych sfrustrowanych turystów, weź trzy głębokie oddechy. Czy masz jakikolwiek wpływ na tą sytuację? Nie. Czy możesz coś z nią zrobić? Nie. Możesz tylko czekać, aż wszyscy przejadą albo samolot w końcu przyleci. Czy w takim razie jest się czym stresować? Nie! Szkoda nerwów na coś, na co nie masz kompletnie żadnego wpływu.

Możesz za to spróbować wykorzystać ten wydawałoby się stracony czas na coś innego. Np. w samochodzie możesz porozmawiać albo pobawić się w grę słowną z towarzyszami podróży (śmiech świetnie rozładowuje stres – to jedna z wielu korzyści, jakie daje nam uśmiech!).

Jeżeli jedziesz sam, możesz posłuchać audiobooka, podcastów albo po prostu pośpiewać razem z radiem na całe gardło :) A czekając na lotnisku – weź do ręki książkę, kup w kiosku ciekawą gazetę i wykorzystaj ten czas na zrobienie czegoś, co sprawi Ci przyjemność. Urlop bez stresu zaczyna się już w podróży.Jak spędzić urlop bez stresu?

A jeśli jesteś przed urlopem (lub niestety już po), a po raz kolejny musisz zostać w pracy po godzinach, bo przedłuża się spotkanie, również zadaj sobie pytanie – czy mam na to jakikolwiek wpływ? Jeżeli nie, po prostu przestań się denerwować. Negatywnymi myślami nie skrócisz spotkania, a na pewno zepsujesz sobie nastrój na resztę dnia. Co więcej, zerkając co chwila na zegarek przestajesz się koncentrować na spotkaniu. Przez to może umknąć Ci jakaś ważna informacja lub zwyczajnie nie usłyszysz kierowanego do Ciebie pytania – a to z kolei może generować dodatkowy stres.

Ciesz się tym, gdzie jesteś

Większość wakacyjnych wyjazdów jest dobrze przemyślana i zaplanowana. Czasami jednak organizujemy wyjazd na ostatnią chwilę, bo nie mieliśmy pewności czy dostaniemy urlop lub tam, gdzie planowaliśmy jechać nie możemy znaleźć noclegu. Wówczas możemy wylądować w pobliskiej miejscowości lub nad jeziorem zamiast nad morzem. W takich sytuacjach nietrudno o zły nastrój, sprzeczki czy obwinianie innych o „zmarnowany urlop”, co oczywiście prowadzi do frustracji.

Jak mówi E.Tolle „Stres powodowany jest byciem „tu”, a pragnieniem bycia „tam”.” Potraktuj te słowa dosłownie i zamiast gdybać, jak cudownie byłoby być w innym miejscu rozejrzyj się wokół i dostrzeż piękno miejsca, w którym jesteś. Wybierz się na długi spacer, odkrywaj nowe zakątki i po prostu ciesz się wolnymi dniami. Kto wie, może ta miejscowość ma więcej do zaoferowania niż myślisz?Jak spędzić urlop bez stresu?

Wypoczywając, nie kopiuj codziennych nawyków

Urlop i wypoczynek mają jeden najistotniejszy cel – przerwanie rytmu, w jakim żyjesz cały rok (albo większą jego część). W taki sposób możesz się autentycznie zrelaksować i na długi czas naładować wewnętrzne akumulatory. Wiele ludzi jednak spędza swój czas wolny kopiując wszystkie nawyki dnia codziennego. To powoduje, że nasz umysł wciąż odczuwa presję i oczekiwania do spełnienia, dlatego tak trudno nam spędzić urlop bez stresu.

Jeżeli zawsze masz wszystko dokładnie zaplanowane, na urlopie postaw na spontaniczność. Jeżeli na co dzień zrywasz się z łóżka z samego rana, spróbuj dłużej poleniuchować. Zastanów się, ile codziennych nawyków możesz wyłączyć na urlopie, żeby spędzić go zupełnie odmiennie od pozostałych dni w roku. Spróbuj przemyśleć to jeszcze przed wyjazdem. Wówczas cały urlop będziesz mógł spędzić relaksując się :)

Jeśli nie możesz w tym roku pozwolić sobie na dłuższy wyjazd, spróbuj powyższą radę zastosować podczas weekendów. Na te dwa dni w tygodniu zwolnij obroty i zrób sobie wakacje w swojej miejscowości lub okolicy. Postaw na drobne przyjemności, na które w tygodniu nie masz czasu. Możesz pójść na śniadanie do fajnej knajpki, urządzić piknik w parku lub zamiast oglądać film w domu wybrać się na pokaz plenerowy. Albo zaproś znajomych i urządźcie sobie kino domowe.Jak spędzić urlop bez stresu?

Pozwól innym wypoczywać tak, jak lubią

Czasami ciężko nam zaakceptować, że ktoś ma ochotę wypoczywać w zupełnie inny sposób, niż my sobie to wyobrażamy. Jednocześnie nie zawsze, planując wyjazd z partnerem / rodziną / przyjaciółmi rozmawiamy wcześniej o tym, jak każda z osób wyobraża sobie ten urlop. Po przyjeździe na miejsce okazuje się, że Ty masz ochotę od samego rana biegać i zwiedzać, a druga strona najchętniej spałaby do południa, a potem spędziła resztę dnia na hamaku z książką. A Ty nie tak wyobrażałeś sobie ten wyjazd! I jak tu spędzić urlop bez stresu?

Ważne jest, by spróbować nie narzucać innym swojego „jedynego słusznego” sposobu wypoczynku. Ty sam też na pewno nie lubisz, gdy ktoś Cię zmusza do robienia tego, na co nie masz ochoty. Na pewno uda się wypracować jakiś kompromis, dzięki któremu wszyscy będą zadowoleni. Ponownie – warto zastanowić się nad tym jeszcze przed wyjazdem, poznać wzajemnie swoje oczekiwania i potrzeby. Dzięki temu uchronisz się przed zupełnie zbędnym stresem :)Jak spędzić urlop bez stresu?

Urlop bez stresu

Urlop powinien być czasem pozytywnego wypoczynku i jak najmniejszej ilości negatywnego stresu. Dobrze jest zastanowić się, jak go zminimalizować jeszcze przed wyjazdem. Każdy moment na wypoczynek jest dobry, a najgorsze, co można zrobić, to pozwolić stresowi, by przejął nad nami kontrolę. Wszystkie powyższe porady można zastosować także dla jednodniowych wypadów czy weekendowych wycieczek. Niektóre świetnie sprawdzą się każdego dnia, nawet w pracy czy w relacjach z najbliższymi.

Życzymy bezstresowych urlopów i jak najwięcej harmonii każdego dnia :)

 

 

Facebookgoogle_pluslinkedinmail

10 Responses

 1. Szczególnie podoba mi się wątek o nawykach, aby na urlopie spróbować inaczej działać. To może być bardzo otwierające :)

  A poza tym to ogólnie poruszyłaś ważny temat – bo niektórzy mimo, że są na urlopie to nie wypoczywają a jeszcze bardziej się stresują i męczą.

  Dzięki za ten wpis.

 2. „Wypoczywając, nie kopiuj codziennych nawyków” – ta rada jest super! Wykorzystam przy najbliższym urlopie, szkoda, że to dopiero jesienią …

 3. Biorę do siebie niekopiowanie nawyków codzienności. Zamiast w weekend nadrabiać codzienne obowiązki, których nie udało mi się wypełnić w tygodniu muszę nauczyć się traktować sobotę i niedzielę w odmienny i wyjątkowy sposób. Od jakiegoś czasu staram się odpuszczać sobie sprzątanie mieszkania w niedzielę ale póki co średnio mi to wychodzi.

  • Powodzenia! Takie przełączenie się na tryb weekendowy może być ciekawym doświadczeniem i z pewnością pozwoli Ci na czerpanie większej radości z tych dni. Co do sprzątania – próbowałaś załatwić to w tygodniu, małymi krokami (jednego dnia jeden pokój, drugiego drugi), tak by weekend zaczynać w posprzątanym mieszkaniu? Wiemy, że może nie być to łatwe ale czyste mieszkanie na weeekend to dopiero relaks! A czasami warto zostawić bałagan za zamkniętymi drzwiami i cieszyć się pogodą ;)

 4. Urlop zdecydowanie musi odbyć się bez stresu! Fajne wskazówki, sama stosuję podobne :).

 5. No właśnie – bez stresu…. A w tym roku wyjątkowo ten stres mnie dopadł bo i za późno się obejrzałam a to w pracy nie byłam pewna czy urlop dostanę. Aż z tego wszystkiego miałam noce nieprzespane i ziołowy nervomix sen łykałam ale już wszystko na dobrej drodze. Spakowani jutro spokojnie i szczęśliwie wyjeżdżamy :)

Zostaw Komentarz