Mocne strony – jak je znaleźć?

mocne strony„Musisz znać swoje mocne strony” – to jedna z tych rad, które słyszymy bardzo często. Ty z pewnością też nie raz to słyszałeś w różnych odmianach: „w czym jesteś dobry?”, „jakie są Twoje mocne strony?”, „co Cię wyróżnia?” i wiele innych. Na te wszystkie pytania odpowiedzi znajdziesz dopiero wówczas, gdy będziesz miał chwilę dla siebie i czas na refleksję.

Podpowiadamy, nad czym możesz się zastanowić i o co zapytać samego siebie, żeby dowiedzieć się, jakie są Twoje atuty.

Co lubisz robić najbardziej?

Są duże szanse, że to, co sprawia Ci największą przyjemność, to coś w czym jesteś naprawdę dobry. Zazwyczaj jest tak, że lubimy te czynności i zadania, których realizacja przychodzi nam z pewną łatwością. Im mniej wysiłku i konieczności szukania wsparcia, tym większa radość z danej aktywności. Zastanów się:
– co sprawia, że właśnie TO sprawia Ci radość?
– jakie swoje umiejętności wówczas wykorzystujesz?
– co powoduje, że chcesz to robić ponownie?

Z jakimi tematami zwracają się do Ciebie inni?

Każdy z nas ma inne talenty i predyspozycje. Bardzo często szybciej zauważają je inni, niż my sami. Twoi bliscy i znajomi, którzy zgłaszają się do Ciebie po pomoc z danym problemem wybierają Ciebie, ponieważ wiedzą, że to właśnie Ty jesteś w stanie im pomóc. Pomyśl:
– o co najczęściej proszą Cię inni?

– co sprawia, że zwracają się właśnie do Ciebie?

Mocne strony to nie tylko świetne umiejętności negocjacyjne lub umiejętność zarządzania zespołem. To może być Twoja wiedza, którą możesz się podzielić, Twoje pozytywne nastawienie, które im się udziela czy też po prostu Twoja chęć niesienia pomocy. Spróbuj spojrzeć na siebie ich oczami i pomyśl, dlaczego właśnie Ty?

Za co Cię chwalą?

Przypomnij sobie czasy szkolne i to, jakie wówczas otrzymywałeś wyróżnienia. Pomyśl o wszystkich dobrych słowach, nawet drobnych pochwałach usłyszanych od przełożonego, współpracowników czy partnerów biznesowych. Możliwe, że wiele z nich dotyczy tego samego. Zdarza się, że dobrze wykonałeś jakieś zadanie, ale nie masz możliwości uzyskania pełnej informacji zwrotnej lub szczegółów, czym konkretnie się wykazałeś. Zastanów się wówczas:
– które ze swoich umiejętności wykorzystałeś, aby osiągnąć taki efekt?
– co w realizacji tego zadania sprawiło Ci największą radość?

– czy za każdym razem przychodzi Ci to z łatwością? czy dla innych osób to też przysłowiowa bułka z masłem?

Taka autoanaliza pozwoli Ci lepiej poznać swoje mocne strony. W efekcie podniesie się Twoje poczucie wartości, bo będziesz zdawał sobie sprawę z tego, w czym jesteś naprawdę dobry.

Jakie są Twoje sukcesy?

Niekiedy nam samym trudno mówić o naszych sukcesach. Może wynikać to z Twojej skromności lub z wychowania. Niewykluczone, że zdarzało Ci się usłyszeć, że „nie wypada się chwalić”. Wielu z nas ze sceptycyzmem patrzy na amerykańskie podejście „I’m the best” („Jestem najlepszy!”) i przekonywanie innych, że „you can do it!” („możesz to zrobić/osiągnąć”). Czasami rzeczywiście wydaje się to przesadzone, z drugiej strony – zdecydowanie ma udział w budowaniu pewności siebie.

Spróbuj popatrzeć na siebie oczami swojej mamy, przyjaciela lub partnera. Wyobraź sobie, że jesteś jedną z tych osób i zastanów się jakie mocne strony oni w Tobie dostrzegają.

– za co chwaliłbyś samego siebie i z czego byłbyś dumny?
– o jakich Twoich dokonaniach lub zaletach opowiadałbyś innym?
– co Tobie pozwoliło osiągnąć właśnie te sukcesy i czemu oni widzą Cię właśnie w taki sposób?

 

mocne strony

Mocne strony, nie słabości!

Za każdym razem, gdy analizujesz swoje sukcesy, myślisz o tym, co lubisz robić lub słyszysz pochwały na swój temat – spróbuj spojrzeć głębiej. Zastanów się, co naprawdę sprawia, że jesteś w tym dobry. Być może znajomi proszą Cię o przeczytanie ich najważniejszych maili przed wysłaniem, bo jesteś bardzo dokładny i zauważysz każdy najmniejszy nawet błąd? Tak, jak w szkole, gdy czytałeś wypracowania kolegów przed ich oddaniem do oceny. Być może radzą się Ciebie przed kupnem samochodu, bo masz niezastąpioną wiedzę na ten temat lub po prostu umiesz zrobić świetny research i wyszukać w internecie przydatne opinie?

Pod każdym Twoim sukcesem i rozwiązanym problemem, kryją się Twoje mocne strony. Musisz tylko poświęcić czas na to, by je dostrzec. A gdy już je sobie uświadomisz i zaakceptujesz jako swoje (a nie jakiejś osoby, którą nie jesteś, bo przecież Ty nie wiesz/nie umiesz takich rzeczy!) – możesz wszystko! Zdarza się, że ludzi zaskakuje to, jak wiele wyjątkowości i unikalnych umiejętności czy cech noszą w sobie. Po analizie nie mogą w to uwierzyć i myślą „czy to naprawdę ja?”. Tak, to naprawdę Ty! :) I teraz, gdy wiesz, jakie są Twoje mocne strony, skup się na tym, by je pielęgnować. Praca nad samym sobą poprzez wzmacnianie tego, co w Tobie najlepsze, jest lepszym wyjściem, niż próby walki ze swoimi słabościami – tak, jak mówi Daniel Pink. Każdy z nas jest w czymś gorszy, to normalne. Naszym zdaniem, zamiast być niemal we wszystkim przeciętnym, a w czymś tylko trochę lepszym, lepiej jest być w czymś po prostu słabym, ale w pewnych kwestiach – zdecydowanie najlepszym.

Powodzenia i wielu odkryć!

Jeśli interesuje Cię praca nad sobą – poznawanie swoich mocnych stron, odkrywanie swoich talentów, zapraszamy Cię do skorzystania z konsultacji lub coachingu. Chętnie będziemy towarzyszyć Ci podczas tych odkryć i wesprzemy Cię naszą wiedzą.

.
Facebookgoogle_pluslinkedinmail

4 Odpowiedzi

  1. Jakie są pani mocne strony? – pytanie-koszmar z rozmów o pracę :) Brawo za bardzo jasną i przejrzystą kartę autoanalizy! Dzięki niej odpowiedź na to pytanie będzie o wiele łatwiejsza. Spojrzenie na siebie oczami innych rzeczywiście bardzo pomocne. Może się na przykład okazać, że to, co uważaliśmy za naszą słabość jest mocną stroną. Ja na przykład uważam się za osobę roztrzepaną i niezorganizowaną. Moi znajomi twierdzą, że jest wręcz przeciwnie. Ostatnio zaczęłam zarządzać listami zadań, które mają ułatwić pracę w kilkudziesięcioosobowej organizacji, której jestem członkiem i uczyć tego innych, więc może to jednak oni mają rację :)

    • Kamila, bardzo dziękujemy za komentarz. :)
      Cieszymy się, że zaproponowane przez nas podejście i pytania mogą być dla Ciebie pomocne. To prawda, że sami bardzo często inaczej postrzegamy siebie samego, niż widzą nas inni. A oni zazwyczaj oceniają nas też lepiej, niż nam się wydaje. Życzymy powodzenia w nowej roli – skoro dostałaś taką propozycję, to na pewno nie bez powodu! :)

  2. Kiedyś bardzo długo zastanawiałam się nad odpowiedzią na pytanie „Jakie są moje mocne strony”, zawsze wydawało mi się, że mało ich, bo przecież powinnam jej jeszcze dopracować. Aż któregoś dnia, zupełnie przypadkiem, na spotkaniu grupy młodych przedsiębiorców, wypełnialiśmy ankiety o drugiej osobie. Tyle ciekawych i motywujących rzeczy się wówczas o sobie dowiedziałam. Warto zapytać innych co o nas myślą, a wtedy okazuje się, jak dużo mamy mocnych stron. :)

    • Wielu osobom się wydaje, że nie mają ich wcale lub mają zdecydowanie za mało. Aż w końcu przychodzi moment, gdy okazuje się, że inni widzą w nich całe mnóstwo pozytywnych cech i wyjątkowych umiejętności! Jak wspomniałyśmy wyżej, inni ludzie zazwyczaj oceniają nas o wiele lepiej, niż mogłoby się nam wydawać. I dlatego tak, jak napisałaś Iza – warto czasami o to po prostu zapytać. :)

Zostaw Komentarz