Outside the box – 9 sposobów na wyjście z pudełka

Out of the box - 9 sposobów na wyjście z pudełkaW poprzednim wpisie z serii o pudełku „Outside the box – czy masz swoje pudełko?” pisałyśmy o tym, skąd wzięło się to określenie, gdzie mamy nasze pudełka i kiedy warto z nich wyjść (out of the box – z ang. „poza pudełkiem”, „poza pudełko”).

Wspomniałyśmy również, że to, co najczęściej ogranicza nas przed wprowadzeniem zmiany to brak wiary we własne możliwości, brak odwagi do podjęcia ryzyka, a także przekonania w naszej głowie i wewnętrzny krytyk.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej lub po prostu nie znasz tamtego wpisu – przeczytaj koniecznie, to dobre wprowadzenie do tematu :)

Tym razem zajmiemy się technikami, które pozwalają na wyjrzenie poza pudełko. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do tego, dlaczego warto nauczyć się wykraczać poza schematy i szablonowe myślenie. Jeśli jednak zastanawiasz się, czy akurat Ty możesz na tym skorzystać, podajemy kilka „za”.

 

Myślenie out of the box sprawia, że:

  • szybciej dostrzegasz różne możliwości rozwiązania problemu
  • potrafisz rozmawiać z ludźmi z różnych środowisk i o różnych zainteresowaniach
  • masz większe szanse na rozwiązanie sytuacji potencjalnie nie do rozwiązania – Twoja kreatywność powala innych na kolana ;) Swoją drogą Twoja kreatywność rośnie, obojętnie na jakim jest aktualnie poziomie
  • rozwijasz swoje zainteresowania, co pozwala Ci poznać nie tylko nowych ludzi, ale i przede wszystkim lepiej poznać samego siebie (!)
  • masz szansę odnaleźć swoją pasję czy znaleźć nowe hobby – co nie wydarzy się, gdy będziesz podążać utartym szlakiem i zostawać w swoich symbolicznych 4 ścianach

Przekonałyśmy Cię, że warto spróbować? Jeśli tak, czytaj dalej i poznaj 9 sposobów, które możesz wypróbować od zaraz.

 

1. Powrót do szkoły

 

Kiedy ostatnio nauczyłeś się czegoś nowego? Jeśli wiek nie pozwala Ci na zapisanie się do pobliskiej szkoły, to jeszcze nic straconego! :) Internet aż kipi ilością kursów, szkoleń i warsztatów, w których możesz wziąć udział. Wśród propozycji znajdziesz warsztaty trwające kilka godzin, dni lub miesięcy.

Zastanów się, o czym chciałbyś wiedzieć więcej, a może jest coś, co jest kompletnie nie w Twojej bajce? Im bardziej temat oderwany od Twojej codzienności, tym większy krok out of the box, a przecież o to chodzi! :)

W swojej działce z pewnością już dużo wiesz i o ile zawsze warto się doszkalać, to naszym celem jest zachęcenie Cię do poznania innego obszaru. Jeśli nie wiesz, co mogłoby Cię zainteresować zacznij od krótkich spotkań, które pozwolą Ci na rozpoznanie tematu. Część szkoleń jest darmowa, co wcale nie oznacza, że nie są one wartościowe. To idealny sposób na przetestowanie czy dany obszar jest czymś, w co chcesz wchodzić głębiej.Out of the box - 9 sposobów na wyjście z pudełka

 

4. Inna branża

 

Poznaj specyfikę wybranego zawodu. Dowiedz się, „z czym to się je”. Często wydaje nam się, że czyjaś praca jest łatwiejsza lub bardziej interesująca od naszej, a tak naprawdę nie wiemy, jak wygląda codzienność takiej osoby.

Zorientuj się na jakie spotkania chodzą osoby wykonujące interesujący Cię zawód – może są to spotkania otwarte i uda Ci się wziąć udział w jednym z nich? Popytaj wśród znajomych lub skorzystaj z siły social media (facebook!) – z pewnością w Twoim bliższym lub dalszym kręgu znajomych znajdziesz osobę, która wykonuje dany zawód lub może pomóc Ci zdobyć takie informacje.

 

7. Zostań artystą

 

Nic tak nie pozwala oderwać się od rzeczywistości jak twórczość. Zaplanuj artystyczne popołudnie i odkryj swoje ukryte talenty. Narysuj obrazek, który przedstawia Twoje wymarzone wakacje lub robota przyszłości.

Nie umiesz rysować i wiesz, że nic z tego nie będzie? Kup jedną z kolorowanek dla dorosłych i pobaw się kolorami. A jeśli nie masz zdolności plastycznych, napisz wiersz lub piosenkę o tym, co Ci w duszy gra. Nie chodzi o perfekcję, nie musisz tych prac nigdzie publikować. Ważny jest sam proces twórczy i to, że oddasz się nowemu zajęciu. Wykorzystując kolory i obrazy do przedstawienia swoich myśli dodatkowo pobudzasz swój umysł i możesz lepiej wyrazić swoje emocje.Out of the box - 9 sposobów na wyjście z pudełka

 

6. Odwróć to, co myślisz

 

To zachęta do tego, by spróbować myśleć inaczej. Wielkie odkrycia i innowacje powstały właśnie dzięki ludziom, którzy odważyli się myśleć niekonwencjonalnie, czyli właśnie out of the box. Tylko porzucając dotychczasowe zdroworozsądkowe rozumowanie możemy wyjść poza schemat i zobaczyć nową perspektywę. A więc jeśli myślisz, że nie potrafisz rysować, pomyśl, że masz wyjątkowy talent i wróć do poprzedniego zadania ;)

Gdy wydaje Ci się, że stojący przed Tobą problem jest nie do rozwiązania, stań na krześle i popatrz na niego z góry lub wybiegnij myślami 5 lat w przód i zastanów się, czy z tej perspektywy to wciąż problem? A jakie ma on znaczenie? Na ile istotne jest, jak go rozwiążesz? A co powiedziałoby o nim Twoje dziecko, pies lub ekspert w danej dziedzinie? Wejdź w ich buty, wygeneruj pomysły, a potem przystąp do działania. Po tak szeroko zakrojonych konsultacjach z pewnością sobie z nim poradzisz!


9. Idź na plac zabaw

 

Powody są dwa. Z jednej strony możesz pohuśtać się na huśtawce i poczuć się jak dziecko – pamiętasz to uczucie odrywania się od ziemi, wiatr we włosach i krzyk babci: „nie tak wysoko!”? :)

Z drugiej strony możesz przypatrzeć się temu, z jaką łatwością dzieciom przychodzi śmiech, zabawa, budowanie relacji lub otwarte sprzeciwianie się temu, co się im nie podoba. Poobserwuj i zastanów się czego możesz się od nich nauczyć? Jeśli masz okazję, porozmawiaj z dzieckiem czy nastolatkiem – poznaj ich punkt widzenia, zorientuj się, co jest dla nich źródłem radości, a czego się obawiają.

Poznanie takiej perspektywy – dla wielu z nas bardzo odległej i out of the box –  z pewnością zmieni sposób w jaki Ty patrzysz na pewne rzeczy. A może obudzi się w Tobie coś, o czym zapomniałeś podczas „stawania się dorosłym i odpowiedzialnym”, a do czego podświadomie tęsknisz?Out of the box - 9 sposobów na wyjście z pudełka

 

8. Inna religia lub inna kultura

 

Temat bardzo aktualny patrząc na wydarzenia ostatnich miesięcy. A tak naprawdę ile wiemy o innych religiach lub innych kulturach? Bardzo łatwo jest szufladkować ludzi i oceniać na podstawie …. no właśnie czego? Aby wyjść poza swoją strefę komfortu spróbuj poznać inną kulturę. Zwiększenie świadomości to efekt uboczny ;)

Nie musisz od razu jechać do wybranego kraju czy zmieniać swoich przekonań. Wystarczy jeśli poczytasz na dany temat, obejrzysz kilka dokumentów. Być może znajdziesz w swoim mieście wydarzenia związane z daną kulturą, np. Dni Kultury Greckiej czy Tydzień Kina Hiszpańskiego. Nie mów, że to nie dla Ciebie dopóki nie sprawdzisz…bo skąd możesz wiedzieć? :)

 

2. Idź do muzeum

 

Jeśli mieszkasz w dużym mieście, z pewnością masz całkiem spory wybór. Jeśli mieszkasz w małym mieście lub poza miastem – to idealny pretekst do małej wycieczki.

Muzeum sztuki współczesnej zainspiruje Cię do niestandardowego myślenia. Będziesz mieć okazję do nowego spojrzenia na formę, kolor, dźwięk, czy sposób, w jaki myślisz o pewnych przedmiotach. Z kolei wizyta w muzeum sztuki z kolekcjami obrazów czy przedmiotów historycznych pozwoli Ci zobaczyć, jak ludzie żyli w dawnych czasach, i jaką kreatywnością wykazywali się, by stawić czoła codzienności.

Wszystko co zobaczysz w muzeum (niezależnie od tego jakie wybierzesz) to dzieła człowieka lub natury. Czy samo to nie jest inspirujące?Out of the box - 9 sposobów na wyjście z pudełka

 

3. Magazyn, książka

 

Masz swój ulubiony magazyn lub gatunek literacki? Jeśli tak, Twoim zadaniem jest wybrać się do biblioteki czy księgarni i tym razem wybrać pozycję z zupełnie innej półki. Pasjonujesz się rozwojem osobistym? Kup magazyn dla ogrodników, podróżników lub ekonomistów. Lubisz książki science-fiction? Zanurz się w lekturze autobiografii.

Nie chodzi tylko o to, by daną pozycję odhaczyć z listy. Czytaj ją tak, jakby wszystkie zawarte tam informacje były tym, czego od dawna szukałeś. Spróbuj zapamiętać kilka faktów. Kto wie, może temat okaże się bardziej interesujący niż początkowo zakładasz. A może znajomość tych paru faktów sprawi, że będziesz mógł zaskoczyć kogoś swoją wiedzą.

 

5. Obejrzyj kreskówkę

 

Tak, tak bajki są dla dzieci, ale to przecież nie dzieci je tworzą! Spójrz na kreskówki jak na sztukę animacji. Wiesz ile to godzin pracy? Ilu ludzi stoi za taką produkcją lub jak powstają takie efekty?

Posłuchaj dialogów i złap ukryte znaczenia – wiele z współczesnych filmów animowanych naszpikowanych jest dialogami o podwójnym znaczeniu tak, by zarówno dzieci, jak i ich rodzice wynieśli z seansu naukę, przestrogę lub refleksję.Out of the box - 9 sposobów na wyjście z pudełka

 

 

Out of the box – korzyści dla mózgu

 

Wychodzenie poza schematyczne myślenie związane jest z aktywizacją półkul mózgowych. U większości ludzi jedna z półkul jest bardziej dominująca, dlatego część z nas jest bardziej analityczna i logiczna, a część to artystyczne, emocjonalne istoty.

Pobudzanie tej niedominującej półkuli do pracy sprawia, że zwiększa się ogólna efektywność i wydajność mózgu. Mówiąc wprost – im bardziej pobudzamy mniej aktywną półkulę, tym lepiej pracuje nasz mózg, tworzą się nowe połączenia neuronalne, a to sprawia, że korzystamy z mózgu w większym stopniu i stajemy się efektywniejsi. Zwiększa się również nasza umiejętność myślenia out of the box, a więc kreatywność rośnie.

To, czy jedynie rozepchniesz ściany swojego pudełka, wydrążysz dziurę w jednej ze ścian czy po prostu z niego wyskoczysz zależy tylko od Ciebie! Czy to nie wspaniałe? To Ty decydujesz, jak wąsko lub szeroko patrzysz na świat i ile perspektyw czy możliwości pozwalasz sobie dostrzec.

Pamiętaj, im bardziej Twój umysł krzyczy „o nie!” na myśl o którymś z zadań, tym bardziej jest ono poza Twoim pudełkiem. A to oznacza, że to jest właśnie wyzwanie dla Ciebie.

To jak, spróbujesz? :)


PS 1 – 
W naszym poście celowo znajduje się 9 wskazówek, a nie bardziej typowe 8 czy 10. Bo czy nieparzyste znaczy gorsze?

PS 2 – Czy wiesz, co jeszcze zrobiłyśmy celowo, by trochę wybić Cię z Twojego schematycznego myślenia? ;) Daj znać, czy było to dla Ciebie duże utrudnienie? Przeszkadzało Ci, czy nie zwróciło w ogóle Twojej uwagi?

PS 3 – Już niedługo kolejne pomysły na wyjrzenie out of the box. Wejdziemy poziom wyżej i zapewnimy sobie jeszcze większą gimnastykę umysłu :)

Facebookgoogle_pluslinkedinmail

Zostaw Komentarz