Outside the box – czy masz swoje pudełko?

Outside the box„Wyjdź z pudełka”, „myśl poza pudełkiem” (ang. think/act/play outside the box) to określenie, które z pewnością nie raz słyszałeś. Oznacza ono zachętę do nieszablonowego, nieschematycznego myślenia. Takimi słowami Twój szef mógł zachęcać Cię do wymyślenia nowego rozwiązania problemu lub usprawnienia procesu w firmie. Może sam tak myślałeś, gdy zastanawiałeś się, jak rozreklamować swój produkt czy oferowane usługi.

Wynika to z tego, że do dnia dzisiejszego tak wiele zostało już wymyślone, odkryte, stworzone, że aby zdobyć przewagę konkurencyjną lub po prostu zaistnieć musimy zaoferować coś nowego, czego jeszcze nie ma na rynku. Czasami nasz produkt czy usługa nie musi być nowatorska, ale musimy umieć ją sprzedać. Ważne jest, by pokazać, że jest w niej (lub w nas) coś wyjątkowego, co przyciągnie ludzi i spowoduje, że będą wybierali właśnie nasz produkt.

Innowacyjność i kreatywność, czyli „kompetencja MacGyver” ;) jest jedną z najbardziej pożądanych na rynku pracy. Zarówno duże firmy, jak i mniejsi przedsiębiorcy szukają ludzi, którzy potrafią myśleć niestandardowo i dostrzec nowe perspektywy. Ale czy ta umiejętność przydaje się tylko firmom? Czy „pudełko” można odnieść wyłącznie do utartych procedur i procesów?

 

Skąd określenie „outside the box”?

 

Pierwsze użycie określenia „myśl poza pudełkiem” (ang. „think outside the box”)  przypisywane jest amerykańskim konsultantom zarządzania  z lat ’70 i ’80. Z kolei samo „pudełko” odnosi się do znanej zagadki logicznej „9 kropek”. Chodzi w niej o to, by połączyć ze sobą wszystkie kropki czterema prostymi liniami bez odrywania ołówka od kartki papieru. (Jeśli nigdy nie rozwiązywałeś tej zagadki, a chcesz spróbować, zrób to teraz, zanim zaczniesz czytać dalej :))

 

outside the box

 

Nasz mózg automatycznie postrzega te kropki jako figurę o ograniczonych krawędziach utworznych przez zewnętrzne kropki – tak powstaje nasze „pudełko”. Natomiast, aby rozwiązać tą zagadkę należy wyjść poza to pudełko – jak pokazuje poniższy obrazek. Gdy przestajesz myśleć w kategorii kwadratu, czy też „pudełka”, a więc przestajesz widzieć te niewidzialne krawędzie, rozwiązanie tej zagadki okazuje się być zdecydowanie prostsze!

 

 

outside the box

 

 

Gdzie jest Twoje pudełko?

 

outside the box

 

Na co dzień to metaforyczne pudełko to Twoja głowa. A te niewidzialne krawędzie to Twoje przekonania. Zarówno te biorące się z domu rodzinnego i wychowania, jak i te które sam wypracowałeś przez lata w oparciu o swoje wartości, opinie Twoje i innych ludzi. Te krawędzie to również oczekiwania społeczne.  Obserwowane i powielane schematy dotyczące tego, jak „powinno się” żyć, co „należy” robić itp.

Jesteśmy przekonane, że pewne decyzje podejmujesz bez głębszego zastanowienia się, a odpowiedzi na niektóre pytania są dla Ciebie oczywiste. Może dziać się tak właśnie dlatego, że podążasz utartymi drogami. I oczywiście nie ma w tym nic złego, jeśli jest to zgodne z Tobą i Twoimi rzeczywistymi pragnieniami i przekonaniami. Gorzej jednak, jeśli takie życie czy pewne decyzje zaczynają Cię uwierać.

 

Kiedy wyjść z pudełka?

 

Myślenie schematyczne, zautomatyzowane, jest niezbędne w pewnych sytuacjach. Zdecydowanie ułatwia nam życie i wykonywanie codziennych czynności. Jest ono również niezbędne w sytuacjach zagrożenia życia. Nie zachęcamy Cię więc do nieszablonowego myślenia w przypadku podejmowania decyzji o tym, czym umyć zęby lub czy w drodze do pracy zamiast po ulicy iść po dachach samochodów ;) Namawiamy Cię jednak do przyjrzenia się sobie i zastanowienia się kiedy warto wyjść poza pudełko w Twoim przypadku?

 

outside the box

 

Porzucenie ograniczających przekonań i myślenia schematami jest jednym z najlepszych sposobów na wprowadzenie zmiany do naszego życia. To może być coś niedużego z pozoru, jak np. wprowadzenie planu posiłków czy aktywności fizycznej 3 razy w tygodniu. Może to być również kompletne odmienienie Twojego życia związane z przeprowadzką, rozpoczęciem nowej pracy czy zawodu itp.

 

Jak znaleźć się poza pudełkiem?

 

To, co najczęściej ogranicza nas przed wprowadzeniem zmiany to brak wiary we własne możliwości i brak odwagi do podjęcia ryzyka. To również przekonania w naszej głowie i wewnętrzny krytyk – ten głos mówiący: „Nie warto”, „Nie uda się”, „Moja babcia, mama, siostra, przyjaciółka tak robią, więc ja też powinnam”, „Zawsze tak robiłam, po co zmieniać?”, itd. (Więcej o wewnętrznym krytyku pisałyśmy TU).

„Aby móc wyjść z pudełka, najpierw musisz wiedzieć, co Ty i inni myślicie w jego wnętrzu” – by móc zmienić nasze myślenie, najpierw musimy zastanowić się co nas ogranicza.

Zastanów się, czy wiesz co się dzieje wewnątrz Twojego pudełka?
Czy znasz swoje przekonania?
Czy wiesz, jak wpływają na podejmowane przez Ciebie decyzje?
Co najczęściej mówi do Ciebie ten wewnętrzny głos, by powstrzymać Cię przed podjęciem działania?
Jakie są powody, według Twojego krytyka, dla których nie powinieneś nic zmieniać?
outside the box

 

W jednym z wywiadów Lisa Nichols* powiedziała: „Problem w tym, że próbujemy odnaleźć naszą pasję i osiągnąć przełom w życiu wewnątrz naszego pudełka. Ale kiedy zdasz sobie sprawę, że to pudełko nawet nie istnienie, kiedy zaczniesz tak myśleć, wszystko jest możliwe. Ja nie mam pudełka i wcale nie chcę wchodzić do Twojego, więc lepiej wyjdź z niego i spotkajmy się tu.”

Patrząc na to, co osiągnęła Lisa własną, ciężką pracą i determinacją, wierzymy, że naprawdę wszystko jest możliwe, jeśli tylko wyrzucimy pudełko razem z tymi zbędnymi przekonaniami.

 

Outside the box: Krok 1 – obserwuj

 

W takim razie jak myśleć nieschematycznie? Nie będziemy Ci wmawiać, że to jest łatwe, bo myślenie outside the box oznacza konieczność zapomnienia o tym, co wiemy i czego nas uczono. Znaczy to również, że na czas generowania pomysłów musimy zapomnieć o naszym racjonalizmie i zdrowym rozsądku.

Musimy odrzucić nasze przekonania, trochę pobujać w obłokach i wyobrazić sobie inny świat. Świat niedostępny tu i teraz, bo jak inaczej wpaść na nowatorski pomysł i sprawić, że ludzie będący na 2 kontynentach mogą ze sobą rozmawiać w czasie rzeczywistym zamiast pisać listy? Albo, że człowiek może latać, lub że można komuś przeszczepić nie tylko serce, ale i np. twarz. Przecież to niemożliwe… a jednak!

Umiejętność przełamania pewnych schematów przydaje się jednak nie tylko w pracy, ale także w życiu prywatnym do podejmowania decyzji i wprowadzania zmian. Im mniej szablonowo myślimy, tym bardziej otwarci stajemy się na świat i innych ludzi. Oczywiście działa to również w drugą stronę – im bardziej otwarty umysł, tym łatwiej znajdować nietypowe rozwiązania. Im bardziej karmimy nasz mózg różnymi opowieściami, historiami, spotkaniami z niezwykłymi ludźmi, tym większe mamy źródło inspiracji i możliwości.

outside the box

 

Obserwuj więc to, co dzieje się na świecie. Internet jest wypełniony nowinkami technicznymi, artykułami na każdy temat, innowacyjnymi pomysłami i osiągnięciami ludzi z całego świata. Zerknij np. tu: http://www.springwise.com, www.fpiec.plhttp://trendwatching.com

Wyjdź więc do świata z otwartą głową – zbieraj opowieści, czytaj książki, przeszukuj internet w poszukiwaniu historii o ludziach, którzy osiągnęli to, do czego i Ty aspirujesz. Czytaj biografie, szukaj kontaktu z tymi, którzy zmienili swoje życie, zbieraj porady i poszerzaj swoje horyzonty. Zobacz do czego zdolny jest człowiek i poczuj, jak uwiera Cię Twoje pudełko. Tylko wtedy będziesz gotowy na to, by z niego wyjść na dobre.

 

Na szczęście umiejętność można ćwiczyć i niebawem napiszemy o kolejnych krokach na wyjście z pudełka i zaproponujemy Wam kilka metod na myślenie outside the box, które sprawdzą się w sytuacjach zawodowych i prywatnych.

*Lisa Nichols – 
doskonały przykład amerykańskiego snu „od zera do milionera”, założycielka ponad 30-milionowego biznesu, postać medialna i rozchwytywana mówczyni motywacyjna, która zaczynała żyjąc z zasiłku.

 

Facebookgoogle_pluslinkedinmail

2 Odpowiedzi

  1. Świetny tekst, informacje podane w przyjemnej formie i wyczerpujące temat. Czekam na kolejny post w tym temacie.

Zostaw Komentarz