Jak podróże wzbogacają nasze życie?

Jak podróże wzbogacają nasze życie?Lato, długie, słoneczne dni i wyczekiwane przez wielu wakacje to okres zapowiadający podróże. Bliższe lub dalsze wyjazdy, na kilka dni, a czasem nawet tygodni. Od wielu już lat możemy z większą swobodą poruszać się nie tylko po Europie, ale po całym świecie i podróżować do najbardziej odległych zakątków. Wiele osób decyduje się jednak na spędzanie wolnych dni w kraju i poznawanie jego zakątków. Niezależnie od tego, dokąd podróżujemy i na jak długo, ważne jest by z każdego takiego wyjazdu czerpać jak najwięcej.

Każdy z nas ma swój ulubiony sposób spędzania urlopu lub poznawania nowych miejsc. Niektórzy, aby spędzić urlop bez stresu, preferują dogłębne przygotowania przed wyjazdem – studiują mapy, przewodniki, robią listę miejsc wartych zobaczenia. Inni stawiają na spontaniczne odkrywanie otoczenia, a jeszcze inni uważają, że najlepiej poznaje się nowe miasto, gdy uda się w nim zgubić – bez planu, bez gpsa, zgodnie z powiedzeniem „koniec języka za przewodnika”. Wszystkie te metody mają jeden wspólny mianownik – chodzi o to, by zobaczyć i przeżyć coś nowego.

Ciekawe miejsca

Podróżując dajesz sobie możliwość poznania miejsc i zabytków, które mogą wprawić Cię w zachwyt lub zadumę. Masz możliwość obejrzenia z bliska wspaniałych dzieł architektury (np. Sagrada Familia w Barcelonie) i zapierających dech w piersiach dzieł przyrody (np. Great Ocean Road w Australii). Możesz oglądać zamki i pałace wsłuchując się w historie ówczesnych rodów lub wpatrywać się w horyzont i słuchać szumu morza.Jak podróże wzbogacają nasze życie?

Niezależnie od tego, czy preferujesz zwiedzanie miast czy wędrówkę po górskich szlakach, każdy wyjazd jest okazją do zobaczenia czegoś, co może zainspirować Twoje myśli lub przyszłe działania. Niewykluczone, że trafisz do miejsca, które Cię zauroczy na tyle, że będziesz do niego wielokrotnie wracał lub zamarzysz by tam zamieszkać. Być może zobaczysz coś, co zainspiruje Twoją twórczość lub odkryjesz w sobie np. pasję do fotografowania starych foteli. Jednak, by to znaleźć, musisz wyruszyć w drogę.

Inna kultura

Osoby jadące do egzotycznych krajów często mówią, że chcą poznać tamtejszą kulturę i zobaczyć, jak żyją tamtejsi ludzie. I nic w tym dziwnego. Jak mówią – co kraj, to obyczaj – i możliwość zobaczenia, a niekiedy doświadczenia życia według innych zwyczajów może być nie ocenionym przeżyciem. Z jednej strony możemy przez moment poczuć się tak, jakbyśmy byli częścią tamtejszej społeczności, z drugiej lepiej rozumiemy jak (nie)wiele nas różni.Jak podróże wzbogacają nasze życie?

Poznawanie innej kultury to nie tylko domena zagranicznych wycieczek. Pamiętajmy o tym podróżując również po naszym kraju. Nasz kraj nie jest tak duży i zróżnicowany etnicznie jak np. USA, jednak i w Polsce pomiędzy regionami dostrzec można wiele różnic. Mamy różne zwyczaje, używamy innych określeń na to samo (np. my we Wrocławiu mówimy, że wychodzimy „na dwór”, ale w innych rejonach słyszy się o wyjściu „na pole” ;)), o gwarze i strojach ludowych już nie wspominając!

W tych kwestiach nie oceniony jest dobry przewodnik (książka lub człowiek) lub znawca rejonu i kultury, który przybliży Ci historię, opowie o zwyczajach lub wyjaśni np. dlaczego Australijczycy, w przeciwieństwie do nas, nie zachwycają się kangurami lub dlaczego kogut jest symbolem Kazimierza Dolnego?

Nowe smaki

Tego punktu chyba nie trzeba tłumaczyć? ;) Każda podróż to możliwość nacieszenia nie tylko oczu i uszu, ale także podniebienia. Żadna potrawa, choćby nie wiadomo jak dobrze odtworzona w domu, nie smakuje tak samo, jak zjedzona w miejscu, z którego się wywodzi. Będąc w górach trzeba zjeść oscypek lub kozi ser. Zwiedzając wybrzeże nie można odmówić sobie świeżej rybki, a w Toruniu obowiązkowe są pierniki. Podobnie i za granicą – francuskie sery i wina, włoskie makarony i pizze, hiszpańskie owoce morza, amerykańskie hamburgery czy tajskie jedzenie w Tajlandii.Jak podróże wzbogacają nasze życie?

Poznawanie oryginalnego smaku danej potrawy może być ciekawym przeżyciem – niektóre z nich smakują zdecydowanie lepiej, niż europejskie odpowiedniki, inne…no cóż, pewnie sami wiecie ;) Jednak nic tak nie zbliża ludzi do siebie, jak wspólny posiłek.

Może właśnie dlatego jest to najlepszy czas na różne anegdoty, odkrywanie kolejnych różnic i podobieństw między rejonami i kulturami. A gdy po powrocie znów będziecie jeść potrawę, której mieliście okazję próbować podczas podróży, wspomnienia wrócą ze zdwojoną siłą!

Home sweet home

Jedną z często pomijanych wartości, jakie niesie ze sobą podróżowanie jest powrót do własnych czterech kątów! Podróże są wspaniałe – odkrywasz, poznajesz, zdobywasz, doświadczasz…by następnie wrócić do swojej bezpiecznej przystani. Móc na nowo rozkoszować się pachnącą kawą w swojej kuchni, książką w ulubionym fotelu i śnić o kolejnych eskapadach w swoim wygodnym, ciepłym łóżku. I choćby podróż była najwspanialszym doświadczeniem, dała Ci mnóstwo wspomnień i niezapomnianych wrażeń, przyznasz chyba, że nie ma to jak w domu :)Jak podróże wzbogacają nasze życie?

Podróże i Ty

Podróże otwierają przez nami świat – dosłownie i w przenośni. Z jednej strony im więcej zwiedzamy i poznajemy, tym mniej w nas lęku, bo zazwyczaj boimy się tego, czego nie znamy. Rośnie też nasze poczucie pewności siebie, bo okazuje się, że potrafimy sobie poradzić w różnych sytuacjach. Z drugiej – świadome podróżowanie ukierunkowane na odkrywanie z dziecięcą ciekawością i szczerym zachwytem, pozwala nam dostrzec nowe perspektywy.

Nagle widzimy, że można inaczej (np. wolniej, spokojniej). Zauważamy, jak wiele osiągnęliśmy (jako jednostka i jako społeczeństwo), a ile wciąż przed nami. Czasami otwierają się przed nami nowe drzwi, a czasami decydujemy się nie iść dalej i pewne drzwi pozamykać.Jak podróże wzbogacają nasze życie?

Aby dostrzec wartość, jaką niosą za sobą podróże (te małe, i duże ;)), warto przyglądać się odczuciom i myślom, które towarzyszą nam w różnych momentach. Co nas zachwyca? Co nas urzekło i dokąd chcemy wrócić? A czego nigdy więcej nie chcemy spróbować? Które zwyczaje przypadły nam do gustu? Gdzie na pewno nie moglibyśmy zamieszkać?

W podróżach nie chodzi przecież o samo podróżowanie i bycie w drodze. Chodzi o to, by doświadczać każdej chwili, przez jakiś czas żyć inaczej – z mniejszą ilością rzeczy, zobowiązań, oczekiwań. Podróżowanie to wolność i odkrywanie – swiata i samego siebie.

 

Facebookgoogle_pluslinkedinmail

4 Odpowiedzi

  1. Ja w podróżach cenię sobie jeszcze jedną rzecz. Poczucie wolności. Nie wiem dlaczego tak jest, ale zawsze gdy wyjeżdżam czuję jakby w moje prywatne żagle zaczął wiać mocny, dobry wiatr. Może tak jest dlatego, że wybieram zawsze miejsca, gdzie nie ma wielkich tłumów. A jeśli są popularne, staram się zwiedzać w porach, gdy ludzi jest mniej. Może dlatego, że zazwyczaj podróżuję swoim środkiem lokomocji. I jeszcze to, że nie dopinam wyjazdów na ostatni guzik, lecz daję sobie i rodzinie dużo miejsca na zmianę i wybory dokonywane na miejscu, w chwili, gdy czegoś nam się „zechce” :) Jak bardzo żałuję, że w tym roku nie będzie dalekich wojaży. Zatęskniłam po tym wpisie … Ojjjjj :) Pozdrawiam cieplutko !!!

    • Cenna uwaga :) Takie pozostawienie sobie przestrzeni na spontaniczność i zachciewajki jest bardzo ważna. Warto ten nawyk przenieść też na codzienność i nie planować każdego dnia „po brzegi”. Pozostawić sobie trochę wolności, bo ta sprzyja kreatywności i po prostu życiu. Dziękujemy za Twój komentarz i życzymy kolejnych dalekich wojaży ;) Pozdrawiamy Basiu!

Zostaw Komentarz