Pytamy rekruterów. Rozmowa z Piotrem – cz. 1

wpis w: ROZWÓJ ZAWODOWY | 0

pytamy rekruterów

Jakiś czas temu zapowiadałyśmy na naszym facebooku oraz w artykule „Jak napisać CV” wywiady z rekruterami. Mamy przyjemność zaprosić Cię na pierwszy z nich.

Dziś relacja z rozmowy z Piotrem, który rekrutacją w branży bankowo-finansowej zajmuje się od 9 lat. Ma doświadczenie w prowadzeniu procesów rekrutacyjnych na wszystkie typy stanowisk  – od niższego szczebla po stanowiska menadżerskie. Z Piotrem rozmawiałyśmy o tak wielu kwestiach, że postanowiłyśmy zaprezentować ten wywiad w dwóch częściach. Poniżej pierwsza, w której pytamy o różne aspekty związane z tworzeniem CV. Za tydzień część druga – tym razem poruszymy tematykę rozmów rekrutacyjnych, zajrzyj więc koniecznie!


Smileosophy: Piotr, jakie są dla Ciebie najważniejsze cechy dobrego CV?

Piotr: CV musi być przejrzyste. Bardzo ważna jest odpowiednia chronologia zamieszczonych w CV informacji i dokładne daty. Ważne są również jasno opisane zakresy obowiązków.

Ile czasu średnio poświęcasz na jedno CV? 

Około 20 sekund.

Na co zwracasz uwagę w pierwszej kolejności? 

Najważniejsze doświadczenia powinny być umieszczone na górze CV. Jeżeli nie są one zbieżne z wymaganiami danego stanowiska, mogę już nie zobaczyć dalszej części – często mam zaledwie kilka sekund na przyjrzenie się jednemu CV. Podobieństwo do profilu może sprawić, że dłużej zatrzymam się nad tą konkretną aplikacją.

Czy warto w związku z tym pisać podsumowanie zawodowe na początku CV?

Trudno powiedzieć, czy warto. Obecnie panuje taka moda. Raz jeszcze podkreślę, najważniejsze, żeby informacje, które pierwsze przyciągają wzrok, były zgodne z profilem stanowiska. W przeciwnym razie odrzucam CV.

Czy Twoim zdaniem należy umieszczać w CV całą historię zawodową, zwłaszcza, jeżeli kandydat ma duże doświadczenie? 

Dla mnie CV powinno być napisane pod konkretną ofertę. W związku z tym te doświadczenia, które bezpośrednio nie dotyczą danego stanowiska, powinny być tylko wspomniane. Wyjątkiem są osoby z małym doświadczeniem zawodowym.

Co jest dla Ciebie najistotniejsze w przypadku rekrutacji na stanowiska niższego szczebla?

Preferuję kandydatów z niewielkim doświadczeniem – gdy jest zbyt duże, taka osoba szybko rotuje. Kluczowa jest dla mnie motywacja do objęcia danego stanowiska.

A co w przypadku rekrutacji na stanowiska wyższego szczebla, np. Project / Product Managerów? Jak dokładnie opisywać projekty, którymi się zajmowaliśmy?

Projekty powinny być opisane w sposób zrozumiały i wartościowy dla przyszłych przełożonych. Rekruter po pierwszej weryfikacji przekazuje CV do Biznesu, a przełożony wybiera, z kim chciałby się spotkać.

Załóżmy, że chcemy się przebranżowić. Jak napisać CV, żeby nie zostać odrzuconym na wstępie? Jakie informacje zawrzeć?

Dobre pytanie… Przy przebranżowieniu trzeba uwypuklić części wspólne z nowa branżą i oczywiście wskazać, ile wiedzy nabyło się samodzielnie. Motywacja jest kluczem! Jeśli ktoś pozyskał dużo wiedzy, umiejętności samodzielnie jest to znaczący plus przy zmianie branży.

Czy zwracasz uwagę na zainteresowania, listę umiejętności miękkich wymienionych przez kandydata?

Traktuję to jako ciekawostkę, ale nie ma to wpływu na ocenę kandydata. Chyba że ktoś napisze coś na czym się nie zna… to istny samobój :)

A co ze zdjęciem?

Nie uważam go za obowiązkowy element – jego brak nie jest moim zdaniem dyskwalifikujący. Profesjonaliści nie powinni zwracać uwagi na zdjęcie, tylko na kompetencje kandydata.

O czym ludzie zapominają? Czego nie umieszczają w CV, a są to informacje istotne dla rekrutera?

To może się wydawać zaskakujące, ale kandydaci umieszczają w CV błędny czy nieaktualny numer telefonu. I wcale nie zdarza się to tak rzadko!

Na koniec chciałybyśmy Cię jeszcze zapytać o aspekty estetyczno-techniczne. Co myślisz o „oryginalnych” formach CV – forma prezentacji, wideo, strony internetowej?

W korporacjach, a dla takich firm rekrutuję, to się nie sprawdza. Takie formy są odpowiednie tylko dla firm, które tego wymagają, jak np. agencje reklamowe. Niektórzy próbują obecnie przysyłać CV w formie infografik – wydaje mi się, że zbyt wcześnie na taką metodę. Konkretne CV rzadko zapadają mi pamięć – najistotniejsze jest dla mnie doświadczenie kandydata i jego zgodność z profilem stanowiska.

Jaką w takim razie szatę graficzną oraz długość CV preferujesz i polecasz? 

Moim zdaniem najlepsze są proste CV, napisane czarną, jednolitą czcionką. Jeżeli chodzi o długość, stara szkoła mówi, że powinno być na jednej stronie. Ja uważam, że maksymalnie na jednej kartce, przy czym raz jeszcze podkreślam – najważniejsze doświadczenia muszą być na samej górze na pierwszej stronie.

Ostatnie pytanie dotyczące CV – czy zdarza Ci się zapraszać na rozmowę kandydatów, których doświadczenie nie do końca odpowiada wstępnym wymaganiom?

Tak, takie sytuacje się zdarzają, ale jedynie wtedy, kiedy po weryfikacji nadesłanych CV brak jest kandydatów, którzy wpisują się w wymagania stanowiska 1:1.

.
Przypominamy, że za tydzień druga część relacji z rozmowy z Piotrem, a już niedługo wywiady z kolejnymi rekruterami. Jeżeli przychodzi Ci do głowy jakiekolwiek pytanie związane z poszukiwaniem pracy, tworzeniem CV czy przygotowaniem do rozmowy kwalifikacyjnej, napisz do nas! Postaramy się na nie odpowiedzieć w naszym cyklu artykułów „O rekrutacji”.

.
Facebookgoogle_pluslinkedinmail

Zostaw Komentarz