Pytamy rekruterów. Rozmowa z Katarzyną – cz. 1

wpis w: ROZWÓJ ZAWODOWY | 0

Pytamy rekruterów

Tworzenie CV, rozmowy rekrutacyjne, poszukiwanie pracy to nie są łatwe tematy. Wiedza „ze źródła”, z drugiej strony procesu – od rekrutera, wydaje się nam bardzo istotna i wartościowa. Wychodzimy również z założenia, że jeden punkt widzenia to za mało, dlatego pytania, na które odpowiedział Piotr w naszym pierwszym wywiadzie (tutaj znajdziesz część 1 i część 2), zadałyśmy kolejnemu rekruterowi – Katarzynie.

Katarzyna prowadzi procesy rekrutacyjne od ponad 5 lat, przede wszystkim na stanowiska w działach obsługi klienta (profile językowe), jak również na stanowiska z branży finansowej, IT i logistyki. Przez 2 lata pracowała również jako doradca zawodowy. Udzieliła nam bardzo wartościowych odpowiedzi i podzieliła się wieloma interesującymi informacjami. Relacja z rozmowy nie jest krótka, ale gorąco zapraszamy do lektury – naprawdę warto!


Smileosophy: Czym jest dla Ciebie „dobre CV”? Prosimy o krótki opis najważniejszych cech takiego dokumentu.

Katarzyna: Dobre CV to takie, w którym łatwo jest dojrzeć kompetencje najważniejsze z punktu widzenia wymagań stanowiska. Musi być więc ono czytelne (treści powinny być jasno pogrupowanie, zaś kluczowe elementy wyróżnione). Duży plus stanowi dobrze napisane, krótkie podsumowanie zawodowe, znajdujące się tuż pod danymi osobowymi kandydata – pozwala ono rekruterowi szybko uchwycić kwintesencję profilu zawodowego danej osoby i poznać jej oczekiwania względem dalszego rozwoju zawodowego. Dobre CV nie może zawierać błędów formalnych (literówek, błędów ortograficznych etc.).

A jaka jest Twoim zdaniem maksymalna długość CV? 

Obecnie rzadko spotykane są CV mieszczące się na jednej stronie, choć te są najbardziej przejrzyste (z aplikacji dwustronnych również łatwo w krótkim czasie wyselekcjonować najistotniejsze szczegóły). Trzy strony w przypadku kandydatów z dużym doświadczeniem są także zrozumiałe, natomiast należy pamiętać, że im CV jest dłuższe, tym bardziej traci na czytelności i warto to rozważyć, dobierając treści, które tam zamieszczamy.

Na co więc zwracasz uwagę w pierwszej kolejności? Co w CV najbardziej przykuwa Twoją uwagę?

Wszystko zależy od opisu stanowiska, na które poszukujemy kandydata. Podsumowanie zawodowe jak dla mnie jest kluczowe. W pierwszej kolejności poszukuję informacji o doświadczeniu w danej branży oraz informacji o specyficznych kompetencjach (np. poziom znajomości określonego języka obcego lub doświadczenie z danym językiem programowania). W przypadku stanowisk wymagających odpowiedniej certyfikacji, poszukuję jasnej informacji o posiadaniu uprawnień do wykonywania danego zawodu.

Czyli jako pierwsze wpisujemy doświadczenie. Jaką kolejność przedstawiania pozostałych informacji preferujesz?

Tak, informacje o doświadczeniu zawodowym warto jest zamieścić zaraz pod danymi osobowymi, zaraz potem – informacje o wykształceniu. Dalsza kolejność nie jest już dla mnie szczególnie istotna. Zazwyczaj poszukujemy osób, które posiadają kilkuletnie doświadczenie zawodowe, więc dobrze, jeśli taka informacja jest dostępna na pierwszy rzut oka. Stąd też warto pamiętać o odwróconej chronologii, tak aby u góry strony znajdowały się „najświeższe” elementy naszego doświadczenia / wykształcenia.

A czy warto umieszczać w CV całą historię zawodową? Jeżeli kandydat ma duże doświadczenie, co proponowałabyś zrobić, żeby CV nie było zbyt długie?

Warto jest tutaj ograniczyć się do kilku najistotniejszych zadań, za które byliśmy odpowiedzialni. Jak je wyselekcjonować, jeśli byliśmy odpowiedzialni za wiele obszarów? Podążajmy za wymaganiami, zawartymi w ofercie pracy. Potencjalny pracodawca wymaga doświadczenia w prowadzeniu sesji Assessment Center? Napiszmy, ile takich sesji mieliśmy okazję projektować / prowadzić w ciągu roku i na jakie stanowiska. Konkretnie, z podaniem szczegółowych danych. Informację o tym, że uczestniczyliśmy w wielu spotkaniach z zarządem możemy spokojnie pominąć.

Czy Twoim zdaniem łatwo rozpoznać, że ktoś „naciąga” swoje doświadczenie? Jak często zdarza się, że ludzie aplikują na stanowiska, na które w ogóle nie mają kwalifikacji?

„Naciągane” doświadczenie zawsze zostanie zweryfikowane – jeśli nie na poziomie CV, to z pewnością na poziomie rozmowy. Bardzo ciężko jest wówczas odbudować w oczach potencjalnego pracodawcy swój wizerunek jako osoby wiarygodnej. Często natomiast zdarza się, że na dane stanowisko aplikują osoby nie posiadające wymaganych kwalifikacji – każdy z nas zaczynał kiedyś swoją karierę zawodową, więc to akurat jest dla mnie w zupełności zrozumiałe. Warto jednak wtedy dopełnić CV listem motywacyjnym, w którym opiszemy, co nas skłoniło do aplikowania na dane stanowisko i co dobrego możemy wnieść  do zespołu. Bez tego szansa na zaproszenie do procesu jest raczej znikoma.

Załóżmy, że chcemy chce się przebranżowić i nie mamy kwalifikacji wymaganych na stanowisku. Jak napisać CV, żeby nie zostać odrzuconym na wstępie? Jakie informacje zawrzeć?

Już w CV powinien znajdować się jasny komunikat, dlaczego aplikowałem na dane stanowisko i dlaczego chcę się przebranżowić (podsumowanie zawodowe to świetne do tego miejsce). Jeśli nasze doświadczenie znacznie odbiega od wymagań na stanowisku, na które aplikujemy, ale mamy wiedzę teoretyczną, zdobytą na kursach czy szkoleniach, tę informację na pewno warto jest w CV wytłuścić tak, aby od razu była widoczna.

Czy zwracasz uwagę na listę umiejętności miękkich i na zainteresowania wymienione przez kandydata? Warto umieszczać je w swojej aplikacji?

Umiejętności miękkie są kluczowe w pracy z ludźmi. Każde stanowisko, nawet niezależne, wymaga współpracy, wzajemnej wyrozumiałości, kontaktu z klientem zewnętrznym i wewnętrznym. Zdolności komunikacyjne, negocjacyjne, zwykła ludzka życzliwość są z pewnością wysoko cenione i mogą wpływać na motywację całego teamu, więc te aspekty zawsze staram się oceniać podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Na poziomie CV warto swoje konkretne cechy poprzeć dowodami. Jeśli przykładowo otrzymaliśmy nagrodę od współpracowników za budowanie pozytywnej atmosfery w zespole / zostaliśmy wytypowani do projektu budowania pozytywnych doświadczeń współpracowników w firmie, pochwalmy się tym w CV!

Zawsze z zainteresowaniem czytam sekcję o hobby kandydata. Mój obecny pracodawca wspiera aktywność pracowników, sponsorując działania firmowych drużyn siatkówki i piłki nożnej. Jeśli potencjalny współpracownik interesuje się którąś z tych dziedzin, zawsze pytam o to na rozmowie w tym kontekście :)

Czego w CV kandydaci piszą za dużo, a o czym zapominają? Czego nie umieszczają w CV, a są to informacje istotne dla rekrutera?

Tutaj nie ma zasady – wszystko zależy od kandydata. Na pewno dużym błędem jest wpisywanie w CV nazwy stanowiska bez wyróżnienia sprawowanego zakresu obowiązków, istotnego z punktu widzenia wymagań stanowiska.

Dobre CV powinno odpowiadać na wszystkie możliwe pytania potencjalnego Pracodawcy. Warto spróbować wcielić się w tą rolę przed napisaniem CV lub też krytycznie spojrzeć na już gotowy dokument. Aplikujemy na stanowisko w Gdańsku, zaś mieszkamy we Wrocławiu? W liście motywacyjnym warto jest przemycić informację, dlaczego rozważamy relokację i od kiedy jesteśmy dostępni, aby podjąć zatrudnienie w nowym miejscu. Na stanowisku wymagane są konkretne certyfikaty? Nie zapomnijmy wspomnieć o nich w CV. Przyjeżdżamy do Polski z państwa tzw.”trzeciego”? Tuż pod danymi osobowymi określmy swój status prawny (czy mamy pozwolenie na pobyt i pracę). Przebranżawiamy się? Dodajmy choć jedno zdanie, które wskazuje na to, że nie aplikowaliśmy na dane stanowisko przypadkowo, że nasze doświadczenie zawodowe nie współgra z wymaganiami stanowiska, ale nasza aplikacja to zabieg celowy. Oczywiście niepodanie powyższych informacji nie dyskwalifikuje kandydata z miejsca, aczkolwiek z pewnością powoduje, że motywacja do podjęcia pracy, doświadczenie i cały profil kandydata stają się mniej spójne już na poziomie pierwszego zapoznania się z dokumentem.

Czy w takim razie jest coś, co jest dla Ciebie momentalnie dyskwalifikujące, jeżeli chodzi o CV?

Podsumowanie zawodowe jasno sygnalizujące, że kandydat poszukuje pracy o innym profilu niż stanowisko, na które przesłał aplikację. Jeśli kandydat w CV zawarł informację, że “poszukuje możliwości rozwoju w dziale HR”, zaś przesłał ten dokument na stanowisko w dziale obsługi klienta, możemy domniemywać, że stanowisko to nie jest dla niego docelowym miejscem pracy, a jedynie przestrzenią do przetrwania czasu oczekiwania na wymarzoną ofertę w wymarzonej branży.

Co w sytuacji, gdy kandydat nie zamieszcza w CV zdjęcia? Czy uważasz je za obowiązkowe?

Część kandydatów rezygnuje z zamieszczania zdjęć w CV i uważam te praktykę za słuszną. W CV powinny liczyć się przede wszystkim kompetencje kandydata. W krajach zachodnich brak zdjęcia w CV nikogo już nie dziwi. Niestety, na portalach branżowych zdarzają się jeszcze komentarze rekruterów, którzy CV bez zdjęcia odrzucają od razu. Osobiście nie popieram tej praktyki, natomiast kandydat w Polsce musi jeszcze liczyć się z taką możliwością, wysyłając aplikację bez fotografii.

Ile czasu średnio poświęcasz na jedno CV?

Nie ma standardowej ilości czasu, jaki poświęcam na analizę jednej aplikacji. Wszystko zależy od ilości nadesłanych aplikacji i terminu, w jakim muszę pozyskać dla firmy nowego współpracownika.

Jaki element CV może sprawić, że dłużej się nad nim zatrzymasz?

Konkretne podsumowanie zawodowe; elementy wskazujące na to, że kandydat napisał CV z myślą o mojej firmie i oferowanym przez nas stanowisku. Takie aplikacje wyróżniają się od razu. Ponownie: podane informacje konkretnie pasują wówczas do wymagań.

Czy są w związku z tym CV, które najbardziej zapadają Ci w pamięć?

Bardziej zapadają mi w pamięć konkretni kandydaci, niż konkretne CV. Zdaję sobie sprawę, że większość z nas nie specjalizuje się w pisaniu aplikacji, więc staram się na tym etapie nie przywiązywać przesadnej wagi do formy.

Na etapie CV staram się koncentrować na podanych w nim informacjach.

Jak obecnie wygląda CV kandydata, jeśli chodzi o szatę graficzną CV i ogólną estetykę?

Coraz więcej CV jest świetnie dopracowanych graficznie. Nie jest to dla mnie aspekt istotny, o ile umiejętności pracy z programami graficznymi nie są wymagane na stanowisku, na które rekrutuję. Ogólna estetyka, brak błędów oraz czytelność CV stanowią jednak elementy, które wiele mówią o samym kandydacie (oraz o jego motywacji do pracy na danym stanowisku). Zdarzają się też aplikacje, w których forma przytłacza treść – cały czas musimy mieć na uwadze, że CV ma przede wszystkim na celu jak najwyraźniej podkreślić konkretne aspekty naszego doświadczenia – mało przejrzyste, liczne infografiki mogą przynieść skutek odwrotny.

Co myślisz w takim razie o „niesztampowych” CV – w formie prezentacji, wideo, strony internetowej, itp.?

W przypadku niektórych stanowisk taka forma prezentacji swoich umiejętności i wiedzy jest z pewnością dużym atutem. Jeśli jednak aplikujemy na klasyczne stanowiska, postawiłabym również na klasyczną formę.

Jakie ogólnie zmiany w CV zauważyłaś w ostatnim czasie?

Tak jak wspomniałam powyżej, CV stają się coraz lepiej opracowane graficznie. Kandydaci chętnie dodają linki do swoich aplikacji na stronach www, do blogów, jak również do profili na portalach społecznościowych (Linkedin, Twitter etc.). Zmniejsza się liczba osób, które pracują w jednym miejscu przez wiele lat; kandydaci nie boją się jasno komunikować faktu, że nie wiążą się z pracodawcą na zawsze. Kandydaci coraz łatwiej relokują się nie tylko w obrębie Polski, ale i całego świata.

 

To jeszcze nie koniec relacji z naszej rozmowy… Już niedługo część druga, a także wywiady z kolejnymi rekruterami.

Przypominamy – jeżeli przychodzi Ci do głowy jakiekolwiek pytanie związane z poszukiwaniem pracy, tworzeniem CV czy przygotowaniem do rozmowy kwalifikacyjnej, na które nie znalazłeś jeszcze odpowiedzi – napisz do nas!

.
Facebookgoogle_pluslinkedinmail

Zostaw Komentarz