Pytamy rekruterów. Rozmowa z Małgorzatą – cz. 1

wpis w: ROZWÓJ ZAWODOWY | 0

Pytamy rekruterów 7(1)

Małgorzata rekrutacją zajmuje się już blisko 10 lat. W swojej karierze rekrutowała na wszystkie typy stanowisk, począwszy od niższego szczebla po stanowiska menadżerskie i dyrektorskie. Obecnie pracuje na stanowisku HRBP w branży finansowej, więc rozmawiałyśmy przede wszystkim o rozmowach rekrutacyjnych. Obszary, do których Małgorzata pozyskuje kandydatów, to przede wszystkim IT, kontroling, ryzyka finansowe. Jak podkreśla, są to również obszary, które stanowią ogromne wyzwanie – nie jest łatwo znaleźć dobrych kandydatów, zwłaszcza w sytuacji, gdy firma nie specjalizuje się szczególnie w którejś z tych dziedzin.


Smileosophy: Jakie zmiany w CV zauważyłaś w ostatnim czasie? Czy na przestrzeni lat zmieniają się sami kandydaci?

Małgorzata: Wydaje mi się, że nie ma szczególnych zmian. W mojej ocenie nadal jest wiele osób, które nie potrafią napisać CV – co jest dla mnie zadziwiające, biorąc pod uwagę, jakie obecnie istnieją możliwości, choćby znalezienie informacji w internecie. Z drugiej strony pojawiają się CV nieadekwatne, w wydumanej formie. Jest to dla mnie zrozumiałe przy aplikowaniu np. do marketingu, ale pojawia się również przy wielu innych.

Czym jest więc dla Ciebie „dobre CV”? Jakie są Twoim zdaniem najważniejsze cechy takiego dokumentu?

Dobre CV to takie, które jest estetyczne i zawiera wszystkie kluczowe informacje. Tymczasem kandydaci bardzo często wpisują w CV informacje zupełnie nieistotne z punktu widzenia stanowiska, na które aplikują. Innym podstawowym błędem, jaki się pojawia, to brak podania dokładnego okresu zatrudnienia. Ludzie rzadko kiedy wpisują w CV adekwatny zakres obowiązków – później, gdy to weryfikuję, okazuje się, ze albo tego w ogóle nie robili, albo nie pamiętają, co w ogóle w CV napisali… Często informacje są zbyt lakoniczne i szczątkowe, przez co kandydat sam siebie skreśla. 

Miałam kiedyś taką sytuację w IT – kandydat tak napisał CV, że gdyby nie to, że został bardzo dobrze zarekomendowany przez naszego pracownika, w ogóle nie zaprosilibyśmy go na rozmowę. A okazało się, że zajmował się dokładnie tym, czego my potrzebowaliśmy i jest idealnym kandydatem! Zakres obowiązków, który umieścił w CV, nijak miał się do tego, co rzeczywiście robił.

Jaka jest Twoim zdaniem maksymalna długość CV? 

Nie zwracam ogromnej uwagi na długość CV, chociaż uważam, że np. 10 stron to już zbyt wiele. Z drugiej strony, jeżeli kandydat aplikuje na stanowisko menadżerskie, ma 15 lat doświadczenia, pracował w wielu firmach i miał szerokie zakresy odpowiedzialności, to ciężko wymagać, aby zmieścił się na 3-4 stronach. Doradzam jednak ostrożność – często nie ma czasu, by czytać długie aplikacje.

Czy zwracasz uwagę na informacje o szkoleniach, kursach wymienionych w CV?

W większości przypadków nie. Chyba, że jest to IT i potrzebuję kandydata z konkretnym certyfikatem. Szczerze mówiąc, jakość szkoleń bywa rożna i ciężko mi określić, czy z danego szkolenia dana osoba wyniosła rzeczywiście wartościową wiedzę.

A czy uważasz, że warto pisać podsumowanie zawodowe na początku CV? Czy jest to dla Ciebie istotna informacja?

Jeżeli kandydat ma duże doświadczenie i w podsumowaniu zawrze jego esencję, to rzeczywiście przykuwa uwagę i zachęca do dalszego czytania. Nie zmienia to jednak faktu, że i tak CV trzeba przeczytać dalej, więc dla mnie osobiście podsumowanie nie ma zbyt wielkiego znaczenia. Jego sens zależy przede wszystkim od doświadczenia kandydata.

Co z listami motywacyjnymi? Czy się pojawiają, czy je czytasz?

Pojawiają się coraz rzadziej. Często zdarza się też, że nawet wówczas, gdy prosimy o list motywacyjny, nie jest on wysyłany przez kandydata.  Jeżeli już są, zawsze staram się je czytać, gdyż stanowią dodatkową informację – chociażby taką, czy kandydat nawiązuję w jakikolwiek sposób do tego, co konkretnie było w ogłoszeniu i dołożył starań, żeby swoje doświadczenie zawodowe przedstawić odpowiednio w kontekście stanowiska, na które aplikuje. Dla mnie listy motywacyjne zawsze były skarbnicą wiedzy. Są szczególnie istotne w przypadku rekrutacji wewnętrznych – tam z kolei CV nie ma większego znaczenia.

Na co zwracasz uwagę w przypadku rekrutacji na stanowiska niższego szczebla?

Na pewno patrzę na estetyczność CV oraz analizuję, czy osoba jest zainteresowana pracą na danym stanowisku przez dłuższy czas. Zwracam też uwagę na to, czy nie jest ono poniżej kwalifikacji i kompetencji danej osoby – zdaję sobie sprawę, że w życiu zdarzają się różne sytuacje, jednak dla mnie istotne jest, by na stanowisku nie było ciągłej rotacji. Często jednak ciężko o tym zadecydować patrząc jedynie na CV.

A co jest dla Ciebie kluczowe w przypadku rekrutacji na stanowiska wyższego szczebla?

Najważniejsze jest doświadczenie, którego poszukujemy – rozumiane zarówno jako zakres obowiązków, jak i projekty, jakie dana osoba prowadziła. Istotny jest też dla mnie element, który jestem w stanie zweryfikować dopiero podczas rozmowy, a mianowicie czy dana osoba pasuje do kultury organizacyjnej firmy.

Jak dokładnie opisywać projekty, którymi się zajmowaliśmy? Co o nich napisać, żeby zainteresować rekrutera swoją osobą?

Projekty są szczególnie ważne w przypadku IT. Ważne są takie informacje, jak: jak długo trwał dany projekt, czy był realizowany zgodnie z jakąś metodyką prowadzenia projektów, ile osób uczestniczyło w projekcie, jaka była konkretnie rola kandydata, czego dotyczył projekt, w jakiej był realizowany technologii.

A gdy ktoś chce się przebranżowić i zmienić dotychczasową ścieżkę kariery? Jak napisać CV, żeby nie zostać odrzuconym na wstępie?

W mojej ocenie idealny do pokazania tego jest list motywacyjny. Tu niestety pojawia się problem, bo jeżeli firma nie wymaga listu, albo dany rekruter ich nie czyta, to kandydat ma zagwozdkę… Dla mnie CV to miejsce, gdzie pokazuje się swoje doświadczenie zawodowe, więc ciężko tam zawrzeć informację o powodach czy motywacji do zmiany branży.

 


Ciąg dalszy już za kilka dni… Jeżeli napisanie skutecznego i dobrego CV wciąż przysparza Ci trudności, zachęcamy do przeczytania wcześniejszych artykułów na temat rekrutacji. Możesz też skontaktować się z nami – napiszemy CV dla Ciebie!

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Facebookgoogle_pluslinkedinmail

Zostaw Komentarz