Rozmowa kwalifikacyjna – porady prosto od rekruterów

wpis w: ROZWÓJ ZAWODOWY | 0

rozmowa kwalifikacyjnaPrzyszedł czas na kolejne podsumowanie naszych wywiadów z rekruterami. W zeszłym tygodniu pojawiły się najważniejsze wskazówki, jak napisać skuteczne CV. Naprawdę warto zajrzeć, to w końcu porady osób, które czytają dziesiątki, a nawet setki takich dokumentów niemal codziennie. Dziś podsumowujemy najważniejsze kwestie dotyczące kolejnego etapu rekrutacji, jakim jest rozmowa kwalifikacyjna.

Jeżeli po ich przeczytaniu nadal będziesz miał wątpliwości, czy dobrze wypadniesz, skontaktuj się z nami. Przygotujemy Cię do rozmowy po polsku i po angielsku oraz damy spersonalizowane wskazówki. Te, które znajdziesz poniżej, sprawdzą się u każdego. Przeczytaj więc od razu, co możesz zrobić, by kolejna rozmowa kwalifikacyjna miała szansę zapewnić Ci sukces.

Naucz się swojego CV – odpowiedniego CV

Mówiłyśmy o tym my, mówili rekruterzy – warto spersonalizować swoje CV pod konkretną ofertę. To wiąże się z kolejną wskazówką. Jeżeli czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna, koniecznie naucz się swojego CV w takiej formie, w jakiej wysłałeś je do tego właśnie pracodawcy. Być może wymieniłeś inne projekty, być może pewne informacje pominąłeś. Rozmowa kwalifikacyjna to nie jest moment na wpadki z rodzaju „a nie wspominałem o tym?”

Poznaj potencjalnego pracodawcę

Warto zapoznać się z podstawowymi informacjami o firmie, która jest zainteresowana Twoją kandydaturą. Po pierwsze, często rekruterzy zadają na ten temat pytania lub oczekują, że Ty będziesz chciał dowiedzieć się więcej. Po drugie, jeżeli nie zrobiłeś tego przed odpowiedzią na daną ofertę, warto zapoznać się z profilem pracodawcy i zastanowić, czy pasuje do Twoich oczekiwań względem miejsca pracy.

Raz jeszcze dokładnie przeczytaj ofertę pracy

Jeżeli czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna, przygotuj się pod kątem oczekiwań, które są przedstawione w ofercie. W przypadku, gdy Twoje CV tylko częściowo odpowiada na wymagania przyszłego pracodawcy, pomyśl, co możesz zrobić, żeby to nadrobić? Czym jeszcze możesz się pochwalić? Może w między czasie nauczyłeś się czegoś nowego, bierzesz udział w ciekawym projekcie? To pokaże, że jesteś aktywny i zależy Ci na danej pracy, co może przekonać pracodawcę.

Zrób dobre wrażenie

Rozmowa kwalifikacyjna ma zapewnić Ci pracę, więc pokaż się na niej od najlepszej strony. Bądź pewny siebie i swoich umiejętności, o których opowiadasz. Mów o sobie – nie używaj sformułowania „my”. To od razu budzi czujność rekruterów i rodzi podejrzenia, że Twoja rola w danym przedsięwzięciu była tak naprawdę niewielka.

To może się wydawać dość oczywiste, ale nie możemy o tym nie wspomnieć, również z racji własnych doświadczeń. Zadbaj o odpowiedni ubiór. Spróbuj zorientować się, jaki dress code obowiązuje w danej firmie. Jeżeli jest to niemożliwe, postaw na klasykę lub casual elegance. Możesz pomyśleć, że liczą się Twoje doświadczenie i wiedza, a nie wygląd, jednak wygnieciony t-shirt po prostu nie jest odpowiedni na taką okazję i cóż, nigdy nie wygląda dobrze.

Wystrzegaj się błędów

Dzięki naszym wywiadom masz szansę uniknąć błędów, które popełnia naprawdę wielu kandydatów. Co możesz zrobić, aby rozmowa kwalifikacyjna okazała się sukcesem? Przede wszystkim przemyśl sobie wcześniej odpowiedzi na pytania, które niemal zawsze padają, np. o zakres obowiązków na poprzednich stanowiskach, ambicje zawodowe, powody odejścia z miejsc pracy lub powody, dla których obecnie szukasz pracy czy chcesz ją zmienić.

Podczas rozmowy odpowiadaj jak najbardziej konkretnie i unikaj ogólnikowych stwierdzeń. Jeżeli z góry podejrzewasz, że możesz zostać zapytany o coś, co jest dla Ciebie trudne, spróbuj poćwiczyć. Przygotuj też własne pytania do rekrutera. Niech to będą dobre pytania, które pokażą Cię z jak najlepszej strony.

O co warto więc pytać?

Pytania o zakres obowiązków na stanowisku, na które aplikujesz, zawsze są mile widziane. Możesz zapytać również o zespół, z którym miałbyś współpracować, o projekty, jakie są obecnie realizowane czy nawet o wyzwania, przed jakimi stanie osoba zatrudniona na tym stanowisku. Zastanów się, jakie masz oczekiwania co do nowego miejsca pracy i przygotuj sobie pytania, które pokażą, czy potencjalny pracodawca będzie w stanie je spełnić.

Rozmowa kwalifikacyjna to najlepszy moment na rozwianie wszelkich wątpliwości, które przychodzą Ci do głowy. Nie obawiaj się też, że rekruter będzie krzywo patrzył na Twoje pytania. Wręcz przeciwnie – umiejętnie zadane zaprezentują Cię jako osobę aktywną, świadomą oraz autentycznie zainteresowaną pracą na danym stanowisku lub w danej firmie.

Rozmowa kwalifikacyjna to cenne doświadczenie

Może się oczywiście zdarzyć, że pomimo Twojego dobrego przygotowania nie zostanie Ci złożona oferta pracy. Niekoniecznie musi to być związane z tym, że źle wypadłeś – prawdopodobnie inny kandydat lepiej pasował do profilu stanowiska. Pamiętaj jednak, że każda rozmowa kwalifikacyjna, nawet ta, która nie zakończy się sukcesem, jest cennym doświadczeniem! Przeanalizuj ją, zastanów się, w których momentach wypadasz najlepiej, a co możesz poprawić. Zapisz sobie pytania, które Cię zaskoczyły – być może jeszcze kiedyś je usłyszysz, a wtedy będziesz już przygotowany. Pomyśl, czy sam zapytałbyś o coś jeszcze, gdybyś miał drugą okazję.

Im lepiej przemyślisz wszystkie zagadnienia, których możesz się spodziewać przy okazji kolejnej rozmowy kwalifikacyjnej, tym lepiej wypadniesz następnym razem. I nie traktuj niepowodzenia jako porażki, lecz cenną lekcję, z której możesz wyciągnąć wiele wniosków na przyszłość.

Trzymamy za Ciebie kciuki! :)

.

Zapisz

Facebookgoogle_pluslinkedinmail

Zostaw Komentarz