Jak napisać skuteczne CV – 6 kluczowych wskazówek

wpis w: ROZWÓJ ZAWODOWY | 2

skuteczne cvDobrze napisane, skuteczne CV to ogromna przewaga podczas poszukiwania pracy. Czy zdarzyło Ci się, że pomimo świetnych kwalifikacji i doświadczenia idealnie odpowiadającego potrzebom potencjalnego pracodawcy, nie otrzymywałeś zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Jeżeli tak, najprawdopodobniej Twoje CV wymaga poprawy. Możesz być teoretycznie najlepszym (lub idealnym) kandydatem, ale jeżeli Twoje CV nie jest czytelne i nie przyciąga wzroku do informacji, których poszukuje rekruter, najprawdopodobniej niewiele osiągniesz i Twoje aplikacje pozostaną bez odpowiedzi.

Poprosiłyśmy więc o rozmowę czterech doświadczonych rekruterów. Chciałyśmy uzyskać informacje z pierwszej ręki na temat tego, czego poszukują w dokumentach aplikacyjnych? Na co zwracają uwagę? Jakie błędy dostrzegają w przesyłanych przez kandydatów CV? Podzielili się swoim doświadczeniem, udzielili wielu istotnych i cennych porad. Wybrałyśmy te najważniejsze, które powtarzały się w każdej rozmowie. Niezależnie od tego, czy czytałeś nasze wywiady z rekruterami, czy nie, warto przypomnieć sobie te 6 kluczowych wskazówek, jak napisać skuteczne CV.

1. CV to Twoja oferta

Proces rekrutacji jest jak proces sprzedaży, a CV to oferta kandydata – takich słów użyła Patrycja, by zobrazować rekrutację. Ciężko się z nią nie zgodzić. Chcesz mieć skuteczne CV? Napisz je w taki sposób, aby od razu przyciągało uwagę do informacji istotnych z punktu widzenia oferty pracy. Pamiętaj, że pracodawca musi widzieć, że zatrudniając właśnie Ciebie, zyska jakąś konkretną korzyść. Nie obawiaj się pokazać mu tego wprost i jasno wskazuj swoje kompetencje, osiągnięcia czy istotne doświadczenia.

Tak samo, jak w sklepie sprzedawca przekonuje Cię, że spośród kilkudziesięciu bluzek najlepiej wybrać tą z jedwabiu, tak samo Ty musisz przekonać rekrutera, że to  właśnie Ciebie powinien zaprosić do dalszego etapu rekrutacji.

2. Skuteczne CV jest estetyczne i zawiera kluczowe informacje

Czas, jaki ma rekruter na zapoznanie się z jednym CV to zazwyczaj nie więcej niż kilka minut, a może to być nawet kilkadziesiąt sekund. Zadbaj więc o to, aby Twoje CV było przejrzyste i estetyczne. Nasi rozmówcy podkreślali, że kandydaci często umieszczają w CV informacje zupełnie nieistotne z punktu widzenia stanowiska, na które aplikują. Postaraj się tego uniknąć i wyselekcjonuj to, co najważniejsze. I powtórzymy – kluczowe informacje umieść w takim miejscu, aby natychmiast przykuwały wzrok. Zadbaj również o odpowiedni podział na sekcje i szatę graficzną, która nie przyćmi, a wyeksponuje to, co najważniejsze w treści.

3. Zawsze pisz CV pod konkretną ofertę

Skuteczne CV powinno odpowiadać na możliwe pytania pracodawcy i  na jego potrzeby wymienione w ogłoszeniu. W sytuacji, gdy część Twojego doświadczenia nie ma zbyt wiele wspólnego ze stanowiskiem, na które aktualnie aplikujesz, tylko o nim wspomnij. Każdą ofertę pracy, na którą odpowiadasz, potraktuj indywidualnie i przynajmniej częściowo zredaguj swoje podstawowe CV.

4. Pisząc CV, podążaj za wymaganiami zawartymi w ofercie

Wyselekcjonuj najistotniejsze zadania, za które byłeś odpowiedzialny. Podawaj konkretne i szczegółowe informacje. Opisz najważniejsze projekty, w których uczestniczyłeś, ale tylko te, które mają związek ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Jeżeli byłeś odpowiedzialny za wiele różnych obszarów, podkreśl te, które są adekwatne do wymagań zawartych w ogłoszeniu i opisz je bardziej szczegółowo. Sprawdź profil pracodawcy i postaraj się między słowami wyczytać, co będzie dla niego najistotniejsze przy wyborze kandydata. Skuteczne CV ma Ci zapewnić udział w dalszym etapach rekrutacji, m.in. rozmowie – tam wiedza o pracodawcy również się przydaje. Warto więc poświęcić czas na zapoznanie się z informacjami o firmie.

5. W CV pokazuj swoje najmocniejsze atuty

Nie pokazuj po prostu siebie, ale to, co w Tobie najlepsze, najcenniejsze, najbardziej unikatowe. Opisz każde doświadczenie, projekt, umiejętności, które Cię wyróżniają – i oczywiście odpowiadają jednocześnie na wymagania zawarte w ogłoszeniu.

Nie ulegaj błędnemu myśleniu, że to, co w Tobie najlepsze, pokażesz na rozmowie, a sucho opisane doświadczenie obroni się samo. Niestety najprawdopodobniej wówczas na rozmowę nawet nie zostaniesz zaproszony, gdyż konkurenci napiszą bardziej skuteczne CV. Natomiast pewne istotne obowiązki możesz opisać skrótowo. Zrób to jednak w taki sposób, aby zachęcić rekrutera, by dowiedzieć się o Tobie jeszcze więcej.

6. Bądź konkretny – to przybliża rekruterowi Twoją kandydaturę

Raz jeszcze powtórzymy – konkretne CV to skuteczne CV! Dzięki temu staje się łatwiejsze do zapamiętania dla rekrutera, a tym samym przypomnienia sobie Twojej kandydatury spośród wielu innych. Zawsze bądź tak konkretny, jak się tylko da. Jeżeli coś można wyrazić w formie liczbowej – zrób to! Gdzie tylko możesz, jasno wskazuj poziom znajomości danego języka czy umiejętności. Takie informacje bardziej przykuwają uwagę. Pamiętaj, konkret, konkret, konkret!

Do dzieła!

Jesteśmy przekonane, że jeżeli przygotujesz swoje CV zgodnie ze wskazówkami rekruterów oraz weźmiesz pod uwagę nasze praktyczne wskazówki, jak napisać CV, będziesz o wiele bliżej sukcesu. Pamiętaj też, że skuteczne CV to takie, które zapewni Ci zaproszenie do rozmowy rekrutacyjnej i/lub bardziej praktycznych etapów rekrutacji. W tym momencie rola samego CV maleje, a zaczynają się liczyć Twoje przygotowanie do rozmowy, wiedza i umiejętność wypowiadania się. Jeżeli na samą myśl o tym czujesz stres, nie martw się! :) Za tydzień podsumujemy wywiady pod kątem rozmów rekrutacyjnych.

I pamiętaj, że zawsze możesz się do nas zwrócić – napiszemy dla Ciebie profesjonalne, skuteczne CV i przygotujemy do rozmowy kwalifikacyjnej.

.

Zapisz

Zapisz

Facebookgoogle_pluslinkedinmail

2 Odpowiedzi

  1. Rady do CV typowego pod korpo. Raczej nie sprawdzi się w przypadku firmy, która stawia na wielozadaniowość i uniwersalność kandydata, który ogarnia znacznie więcej niż w ofercie pracy ujęto.

    • To są rady od naszych rozmówców, którzy mają doświadczenie w rekrutacji nie tylko do korporacji. Tak, jak pisałyśmy w artykule Jak napisać CV na początku cyklu, odpowiadając na ofertę pracy przydatna jest znajomość specyfiki pracy danego stanowiska. Jeśli aplikując ma się doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku wówczas łatwiej jest „czytać między wierszami” i wiedzieć, czego jeszcze pracodawca może od Ciebie oczekiwać, i jakie umiejętności warto podkreślić. Z naszego doświadczenia wynika, że mało które ogłoszenie o pracę wyczerpuje wszystkie wymagania wobec kandydata. Tym bardziej istotne jest by profilować swoje CV pod konkretną ofertę, gdyż tak, jak zauważyłaś mniejsza firma może mieć inne wymagania – np. więcej zadań dla 1 osoby, niż korporacja, gdzie często odpowiada się jedynie za fragment procesu.

Zostaw Komentarz