Twoje sukcesy to Twoja siła. Dlaczego warto się nimi dzielić?

Twoje sukcesy to Twoja siłaPo naszym artykule o tym, jak znaleźć swoje mocne strony pisaliście, że jest to jedno z ulubionych pytań rekruterów. Jednocześnie jest to jedno z pytań, których Wy sami nie lubicie. Zastanawiałyśmy się, skąd bierze się ta niechęć do mówienia o tym, w czym jesteśmy dobrzy i jakie są nasze sukcesy. Czy wynika to tylko z braku świadomości mocnych stron, czy może kryje się za tym coś więcej? Naszym zdaniem jednym z powodów, dlaczego nie lubimy tego pytania, jest fakt, iż nie potrafimy chwalić się swoimi osiągnięcami i zaletami.

Oczywiście, aby móc to robić najpierw musimy wiedzieć w czym jesteśmy dobrzy. Jeśli nie do końca wiesz, jakie są Twoje mocne strony lub masz ochotę przyjrzeć się sobie na nowo, możesz skorzystać z naszej karty autoanalizy. Zawarte w niej pytania pozwolą Ci spojrzeć na siebie z różnych perspektyw, a dzięki temu uzyskasz szerszy i pełniejszy obraz siebie.

Natomiast jedną rzeczą jest uświadomienie sobie swoich mocnych stron, a czym innym jest bycie dumnym z tego, co się w życiu osiągnęło. Nasze sukcesy to nasza siła i należy z tego korzystać. 

Budujesz pewność siebie

Nasze sukcesy budują naszą tożsamość. Jeśli wyznaczamy sobie cele, które udaje nam się osiągnąć dzięki własnej pracy i wytrwałości, powinniśmy być z tego dumni. Dążenie do celu wielokrotnie związane jest z wyrzeczeniami, poświęceniem, wykazaniem się odwagą i determinacją. W związku z tym nie ma powodów, abyśmy sami umniejszali swoje zasługi i przekonywali się, że tak naprawdę nic wielkiego nie osiągnęliśmy.

Zastanów się, jak często Tobie zdarza się mówić: „Daj spokój to nic wielkiego”, „Nie przesadzaj, też byś tak zrobił, to nic takiego”. Jednak to, co dla Ciebie wydaje się czymś prostym, dla drugiej osoby może być wyzwaniem. Spróbuj w takiej sytuacji wrócić myślami do momentu, gdy dany pomysł wpadł Ci do głowy (np. o przeprowadzce do innego miasta). Jakie towarzyszyły Ci wówczas obawy? Jakie trudności pokonałeś? Jakiego wsparcia szukałeś? Czy od początku byłeś przekonany, że Ci się uda czy pewności nabierałeś z czasem? Zazwyczaj jest tak, że cel, po jego osiągnięciu, oceniamy jako łatwiejszy niż był on dla nas w rzeczywistości.

Bagatelizowanie swoich sukcesów może podkopać naszą wiarę w siebie, ale również poczucie wartości drugiej osoby. Gdy my o swoim dokonaniu mówimy, jak o czymś oczywistym, druga osoba patrząc na to ze swojej perspektywy myśli: „To jest mój Mount Everest. Nie wejdę tak wysoko.” Weźmy to pod uwagę i nie krzywdźmy drugiej osoby. Zamiast tego po prostu podziękujmy jej za to, że docenia nasze starania i osiągnięcia, że dostrzega to, co osiągnęliśmy…i sami również zacznijmy to zauważać. Twoje sukcesy to Twoja siła

Zauważasz swoje sukcesy

Jedni ludzie potrafią głośno mówić o tym, co osiągnęli i chwalą się swoimi sukcesami. Inni mają w zwyczaju mówić: „To było moje zadanie. Przecież to oczywiste, że to zrobiłam.” i rozglądają się za kolejnym celem do realizacji! Takie zachowania widoczne są u osób, które są ukierunkowane na zadanie i osiągnięcie celu. Jeśli i Ty zauważasz u siebie taką postawę, nie zapominaj o celebrowaniu dużych i małych sukcesów. Nie goń za kolejnym celem zanim nie nacieszysz się tym, co właśnie osiągnąłeś.

Poświęć chociaż jeden dzień na cieszenie się z ukończenia zadania, dokończenia projektu, podpisania umowy itp. Poświęć również chwilę czasu na refleksję na temat tego, jak udało Ci się tego dokonać. Czego nowego się nauczyłeś o sobie i innych? Jakie umiejętności rozwinąłeś? A może nawiązałeś przy okazji nową znajomość, którą warto pielęgnować?

Takie przeanalizowanie dodatkowych korzyści wynikających z realizacji planu może być bardzo odkrywcze. A chwila wytchnienia między kolejnymi celami pozwoli Ci na dłużej zachować energię przy kolejnym zadaniu.Twoje sukcesy to Twoja siła

Dbasz o swój własny PR

Jak to powiedziała jedna z naszych rozmówczyń: „Proces rekrutacji jest jak proces sprzedaży”, dlatego warto umieć dobrze się sprzedać. Ważne jest to nie tylko wtedy, gdy szukasz nowej pracy, ale również gdy chcesz awansować, pozyskać nowego klienta, czy poznać nowego partnera. Musisz się wówczas zaprezentować z jak najlepszej strony i przekonać innych do siebie.

Mówienie o sobie dobrze i mówienie o swoich sukcesach, przyznawanie się do tego, co nam się w życiu udało osiągnąć przyczynia się do budowania naszej wartości i tzw. marki. Oczywiście nie chodzi o to, by się przechwalać, jednak ukrywanie naszych osiągnięć to sabotowanie własnego rozwoju – prywatnego oraz zawodowego. Gdy otwarcie mówimy o tym, co potrafimy i co już osiągnęliśmy możemy zwiększyć swoje szanse na rozpoczęcie współpracy na zupełnie innym polu niż dotychczas, ponieważ druga strona dowie się, że jesteśmy świetni w czymś, o co nikt nas nie podejrzewał.

Dla przykładu – spójrz na stronę, na której teraz jesteś. Zbudowałyśmy ją samodzielnie korzystając ze wsparcia w postaci kursu online na ten temat. I choć robiłyśmy to po raz pierwszy postanowiłyśmy podjąć ryzyko, spróbować i szybko nauczyć się czegoś nowego. Co więcej, jeśli spojrzysz na naszego instagrama lub fb zobaczysz tam wiele grafik – wszystkie tworzymy same i staramy się pokazać w nich swoją osobowość. I chociaż na pewno nie są idealne, jesteśmy często pytanie o to, kto robi nam takie fajne grafiki.

Zastanów się czym Ty możesz się pochwalić? Niekoniecznie musi to być związane z Twoim wykształceniem czy pracą zawodową. Jakie sukcesy – duże i małe – chowasz w szafie i nie wspominasz o nich, bo „przecież nie warto o tym mówić”? Twoje sukcesy to Twoja siła

Wzmacniasz siebie i innych

Pamiętaj, aby mówić o sobie dobrze i nie bać się podkreślać swoich osiągnięć.Osoby, które potrafią otwarcie lecz bez zbędnego nadęcia mówić o swoich sukcesach są pożądane w towarzystwie – łatwo nawiązać z nimi kontakt i znaleźć temat do rozmowy. Dodatkowo, jeśli ktoś będzie poszukiwał osoby, której może zlecić pracę, na której Ty się znasz – są szanse, że zwróci się właśnie do Ciebie… lecz najpierw musi wiedzieć o tym, że się w ogóle zajmujesz tym tematem.

Jeśli głośno i wyraźnie mówisz dobrze na swój temat, wówczas budujesz swoje poczucie własnej wartości. Czujesz się lepiej i jest Ci łatwiej odnajdywać kolejne mocne strony u siebie oraz dostrzegać je u innych. Dzięki temu możesz im pomóc mówiąc, np. „Słuchaj jesteś w tym naprawdę świetny. Wiesz o tym?” Bo może nie wie? :)

 

.

Zapisz

Facebookgoogle_pluslinkedinmail

2 Odpowiedzi

  1. Świetny wpis! Dostrzegłam u siebie dwie rzeczy jakiś czas temu – po pierwsze gdy ktoś mi gratulował, mówiłam „oj przestań, to nic takiego, inni mi pomogli”. Ale nauczyłam się zamiast tego mówić „dziękuję!”. Po drugie – jak osiągnęłam jeden cel, to natychmiast szukałam kolejnego. Ale nauczyłam się smakować sukcesy. I bardzo polecam:)

    • Ula – dziękujemy! To fantastycznie, że smakujesz swoje sukcesy, doceniasz samą siebie i wysiłek włożony w ich osiągnięcie. Często sami nie zauważamy, jak sami potrafimy się zdemotywować poprzez oddawanie naszych zasług „innym” – czasami niezidentyfikowanym innym! ;) Bardzo dziękujemy za Twój komentarz :)

Zostaw Komentarz